Stanovisko Mercedesu k závěru sezony – plné znění

Mercedes poprvé od nedělního odpoledne v Abú Dhabi prolomil mlčení a vyjádřil se k událostem na konci závodu a prezentoval svůj postoj. Přinášíme plné znění. To přichází den poté, kdy FIA na popud prezidenta Jeana Todta založí komisi, která vyšetří okolnosti vyvrcholení Velké ceny Abú Dhabi.

Štítky: 2021 FIA Mercedes Zveřejněno 16. 12 2021 — Tomáš Richtr

Drahá komunito formule 1 a fanoušci,

Nevěřili jsme vlastním očím, když jsme opouštěli Abú Dhabi. Samozřejmě je součást hry prohrát závod, ale je něco jiného, když ztratíte víru v závodění.

Společně s Lewisem jsme velmi opatrně zvažovali, jak reagovat na události v letošním finále. Vždy jsme se nechali vést láskou k tomuto sportu a že by měl vyhrát ten, kdo si to zaslouží. Mnozí, včetně nás, jsou přesvědčeni, že to, co se v neděli odehrálo, není správně.

Proti výsledkům nedělní závodu jsme protestovali, protože pravidla safety caru byla aplikována tak, že ovlivnila výsledek závodu. Poté, co Lewis pohodlně vedl a byl na cestě za titulem.

Odvolali jsme se v zájmu férovosti. Od té doby vedeme s FIA a F1 konstruktivní diskuzi, abychom vytvořili jasnější budoucnost. Aby všichni soutěžící věděli, za jakých pravidel se závodí a jak se pravidla aplikují. Vítáme proto rozhodnutí FIA vytvořit komisi, která podrobně zanalyzuje, co se v Abú Dhabi stalo, která zlepší pravidla, řízení sportu a rozhodovací procesy formule 1. Jsme rádi, že jsou k těmto analýzám přizvání jezdci i týmy.

Tým Mercedes bude s touto komisí úzce spolupracovat na postavení lepší formule 1 – pro všechny týmy a všechny fanoušky, kteří tenhle sport milují tak jako my. Budeme držet FIA zodpovědnou za tento proces a naše odvolání tímto stahujeme.

Na adresu Maxe Verstappena a Red Bullu: rádi bychom vyjádřili náš upřímný respekt k tomu, čeho jste letos dosáhli. Pomohli jste tuhle bitvu učinit opravdu epickou. Maxi, gratulujeme tobě i celému týmu. Těšíme se na další bitvu na dráze příští rok.

A nakonec, i když boj o Pohár jezdců nedopadl podle našich představ, na náš tým jsme patřičně hrdí.

Lewisi, jsi velký závodník v historii formule 1, závodil jsi srdcem v každém kole této neuvěřitelné sezony. Jsi obrovský sportovec na dráze i mimo ni, a předváděl jsi bezchybné výkony. Smekáme před tebou jako čistým bojovníkem a vzorem pro miliony lidí po celém světě.

Valtteri, byl jsi tak důležitou součástí týmu, v pěti sezonách jsi přinesl pět Poháru konstruktérů. Děkujeme za tvůj nesmazatelný přínos naší historii v motorsportu. Kittos, Valtteri.

A nakonec, každému z našich šikovných a nadšených žen a mužů týmu Mercedes v Brackley a High Performance Powertrains v Brixworthu: napsali jste historickou kapitolu příběhu Stříbrných šípů ziskem osmého Poháru konstruktérů – v řadě. To je úspěch, který nemá obdoby. Jednoduše: je to úžasné. Vy jste úžasní.