Na kole vážně havaroval i Mark Webber, využil tehdy kryoterapie
Historie se opakuje. Fernando Alonso momentálně leží v nemocnici po incidentu, kdy jej při tréninku na kole ve Švýcarsku srazilo auto. Něco podobného se v minulosti stalo i bývalému jezdci F1 Marku Webberovi. Ten nakonec start sezony stihl. Nezbývá než držet palce, aby to v případě dvojnásobného šampiona dopadlo stejně.
Asi nejvážnější nehoda v kariéře tohoto australského pilota se paradoxně nestala na závodním okruhu, ale na běžné silnici. Psal se 22. listopad roku 2008, když svět formule 1 zasáhla nečekaná zpráva: Mark Webber se střetl s osobním automobilem a zlomil si nohu. Ze zranění se pak pilot zotavoval celou nadcházející sezonu. Cyklistika mu pak hodila klacky pod nohy ještě jednou, o nějaký čas později…
Ale zpátky na začátek. Pilot Red Bullu se tehdy zúčastnil vlastního charitativního podniku po Tasmánii. Jednalo se o 250 kilometrů dlouhou trasu, na které si účastníci vyzkoušeli horskou túru, jízdu v kajaku a na horském kole.
Právě posledně jmenovaná aktivita se Webberovi vymstila. Krátce po půl jedné odpoledne ho totiž srazil osobní automobil a způsobil mu vyjma dalších zranění i zlomeninu nohy. Webber musel být letecky převezen do tamní nemocnice, kde mu nohu operovali a zlomeninu zafixovali kovovou výztuží, kterou si nechal vyndat až před svojí poslední sezonou v F1 v roce 2013.
Australan se tak kvůli rekonvalescenci logicky nemohl naplno zapojit do fyzické přípravy na sezonu 2009, která pro něj tak byla opravdovou zkouškou ohněm. V rámci urychlení léčby zlomeniny dokonce podstupoval léčbu v kryogenní komoře – jde o léčebný postup, při kterém je tělo vystaveno extrémnímu chladu, což údajně urychluje hojení nejrůznějších zranění.
Webber musel ve speciálním spodním prádle vydržet až teplotu minus 130 stupňů Celsia po dobu tří minut. „Je to obecně dobré pro celé moje tělo, zejména imunitní systém. A také vás to zbaví celulitidy… tedy ne že bych si s ni musel dělat starosti,“ žertoval tehdy.
Podle Australana byly výsledky pozitivní, přesto se návratu do kokpitu lehce obával. „Řízení není jako hrát tenis. Tenista může trénovat před zápasem. Já musím naskočit do auta, abych zjistil, jak na mě budou působit otřesy,“ uvědomoval si.
Webber jako by vůbec přitahoval netradiční incidenty: v roce 2007 se o víkendu Grand Prix Japonska na okruhu Fudži otrávil jídlem, následkem čehož se pak během závodu pozvracel do helmy.
Milovaná cyklistika se pak Webberovi ještě jednou připomněla v negativním světle, a to před Grand Prix Japonska 2010. Tehdy Australan utrpěl pád při projížďce s kamarádem a způsobil si zlomeninu ramene. Aby nemusel vynechat závod, vše před veřejností a týmem zatajil a závod odjel pod utišujícími injekcemi. V kvalifikaci dokázal vyhrát, v závodě z toho nakonec bylo druhé místo!
Diskuse k článku