Srovnání safety carů. Který je lepší?

Od začátku loňské sezony má formule 1 hned dva Safety cary, které se v průběhu roku náhodně střídají. První model zpomalovacího vozu už dlouhodobě dodává německá automobilka Mercedes, od roku 2021 se na scéně objevil také Aston Martin. Je zde ale tendence oba automobily porovnávat, který je skutečně lepší?

Štítky: Aston Martin Mercedes Safety car Zveřejněno 19. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Pro fanoušky je mezi Safety cary pravděpodobně největším rozdílem jejich zabarvení. Aston Martin je sladěn do své typické britské zelené, zatímco Mercedes je druhým rokem v řadě designován ve výrazné červené.

Jezdci F1 ale vidí daleko více rozdílů než oko běžného diváka a během Velké ceny Austrálie závodníci upozorňovali na ten nejpodstatnější – rychlost. Max Verstappen zelený Safety car od Aston Martinu nelichotivě nazval ‚želvou‘.

Po závodě se vítěz závodu Charles Leclerc shodl s Georgem Russellem, že červený Mercedes je až o pět sekund na kolo rychlejší. Což je pro piloty mnohem lepší, neboť v nepatrně vyšší rychlosti dokážou lépe zahřát své pneumatiky.

Technické porovnání

Automobil (model) Mercedes-AMG GT Black S Aston Martin Vantage
Motor 4litr, dvojité turbo V8 4litr, turbo V8
Koňská síla 730 koní 528 koní
Točivý moment 800 otáček / s 685 otáček / s
Akcelerace (0-100 km) 3.2 sekundy 3.5 sekundy
Maximální rychlost 323 km / h 312 km / h
Váha 1 520 kg 1 570 kg

Medical Car

Na závodech formule 1 musí být kromě Safety caru přítomen také Medical car, tedy vůz, ve kterém sedí doktor. Automobil je vyslán na trať při větších a vážnějších incidentech, které nesou větší riziko nebezpečí poranění.

Tento vůz jsme naposledy mohli vidět při kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie 2022, kdy Mick Schumacher tvrdě narazil do zdi. I u tohoto vozidla platí, že jej střídavě dodává Mercedes a Aston Martin, podobně jako u Safety carů.