Sprostý Cunoda dostal tučnou pokutu

Júki Cunoda po delší době neukočíroval své emoce, za což přišel od automobilové federace FIA řádný trest.

Štítky: Yuki Tsunoda Zveřejněno 30. 06 2024 — Dominik Kovář

Júki Cunoda stihl za svoji krátkou kariéru předvést již několik peprných vysílaček. V letošním roce se Cunoda po této stránce zlepšil, což ostatně chválil i poradce Red Bullu Helmut Marko. Ale jak se říká, povahu jen tak nezměníš a tvé negativní stránky občas vyplují na povrch.

To se japonskému závodníkovi stalo ke konci Q1, když byl v boxové uličce předjet Kuan-Ju Čouem. Na to Cunoda zařval do vysílačky: “Tihle chlapi jsou k**va retardovaní!” Cunoda byl po kvalifikaci vyzván ke komisařům za možné porušení 12.2.1.f Mezinárodního sportovního řádu FIA, který mluví o porušení pravidel v případě použití slov, činů nebo písemných projevů, které způsobily morální újmu nebo ztrátu FIA, jejím orgánům, členům nebo výkonným činitelům a obecněji zájmům motorsportu a hodnotám hájeným FIA.

Na to konto se FIA rozhodla dát Cunodovi pokutu ve výši 40 tisíc eur, což je v přepočtu jeden milion korun. Polovina z této částky je podmínečná a bude využitá v případě, že by se Cunoda v průběhu roku dopustil podobného přestupku.

Komisaři uvedli, že se při vysvětlení Cunoda za svá slova omlouval a jejich použití sváděl na neznalost angličtiny, která není jeho mateřským jazykem. “Během slyšení se řidič velmi omlouval a vysvětlil, že protože angličtina není jeho prvním jazykem, až po sezení nevěděl, jaký význam mají použitá slova v angličtině,” uvedli stewardi v prohlášení.

“Řekl, že se zděsil, když se to dozvěděl. Tvrdil, že jeho chápání slov bylo odlišné, ale uznal, že by to nemělo být považováno jako omluva za to, co udělal. Komisaři oceňují čestnost jezdce, ale zdůrazňují skutečnost, že použitá slova jsou urážlivá a zcela nevhodná.”