Sportovní komisaři posuzují prohřešek, k velikosti následků nepřihlíží

Jak pokračuje rozruch po včerejším kontroverzním střetu, ředitel závodu Michael Masi trvá na tom, že při vyšetřování incidentů není úkolem komisařů posoudit důsledky penalizací, které udělují, aniž by podrobně vysvětlili své rozhodnutí veřejnosti.

Štítky: FIA Lewis Hamilton Michael Masi Pravidla Zveřejněno 19. 07 2021 — Jiří Košta

Zatímco vám řekne Christian Horner, Helmut Marko a bezpochyby sám Max Verstappen, včerejší vyřazení ze závodu znamenalo, že Lewis Hamilton dokázal z vedení Holanďana stáhnout obrovský kus. Je to zdánlivě mírný trest, protože Brit zvítězil i s tím, že měl zastávky v boxech o 10 sekund delší.

Podle názoru Red Bullu byl Hamilton prohlášen za vinného z incidentu, oficiálně se nevyhnul kontaktu, přesto byl stále schopen závod vyhrát, což působí jako zdánlivá shovívavost jeho trestu. Po závodě, ředitel závodu, Michael Masi potvrdil, že komisaři posuzují každý incident individuálně a hodnotí jej podle zásluh a nezajímají se o důsledky jejich verdiktu.

„Je to jedna z velkých částí, která funguje po mnoho, mnoho let. A navíc před mým nástupem proběhly diskuse mezi všemi týmy, FIA a F1, a všichni vedoucí týmů byli docela neoblomní v tom, že byste neměli brát v úvahu následky incidentu.

Takže když posuzují incident, posuzují incident samotný a jeho příčiny, ne to, co se stane následkem toho. A to bylo něco, co komisaři dělali po mnoho let a bylo jim doporučeno, aby to dělali shora dolů. Mluvím o zapojení týmu atd.

Takže to je způsob, jakým to komisaři hodnotí, protože když začnou brát v úvahu důsledky, je tu tolik proměnných, než aby byl samotný incident posuzován podle jeho podstaty,” říká Masi.

Helmut Marko požadoval vyloučení ze závodu u Hamiltona, a i když je to poněkud nadprůměrné, mnozí cítí, zejména když byl považován za „vinného“, že jezdec Mercedesu nebyl trestem příliš ovlivněn.

„Když se na to podíváte na tomto základě, nikdy nenajdete pokutu, která bude řešit takovou nerovnováhu,“ řekl Masi. „Když se na to podíváte u této konkrétní okolnosti, tak se vracíme o několik let zpět, týmy nebo jejich šéfové jasně rozlišili, že nechtějí, aby byly brány v úvahu důsledky, chtěly to na základě samotné události.

„Úplně chápu tu perspektivu a myslím si, že obecně se komisaři snaží dívat na věci s ohledem na incident, ne s ohledem na další důsledky.”

Volkswagen v Drážďanech místo Phaetonu vyrábí elektromobily ID.3