Speciální vesta McLarenu ochrání nejen pacienty po operaci

McLaren, to není pouze závodění a formule 1. Jeho sesterská společnost McLaren Applied Technologies se aktivně podílí například na zlepšování zdravotnictví, jak dokazuje její poslední výrobek.

Štítky: McLaren Zveřejněno 1. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

Že technologie z formule 1 nepomáhá pouze v automobilovém průmyslu, to už je známá věc. V posledních letech se řekněme vedlejší produkty královny motorsportu objevovaly hlavně ve zdravotnickém odvětví. A to se týká i posledního „vynálezu“ společnosti McLaren Applied Technologies, která je sesterskou firmou týmu F1 – i ten se aktivně podílel na tomto vynálezu.

Poslední počin McLarenu, tedy jakási ochranná vesta, má za úkol chránit životně důležité orgány; zejména srdce a plíce. Oděv navíc poskytuje i ochranu proti nárazu s nízkou kinetickou energií. Štít obsahuje polyethylenová vlákna s mimořádně vysokou pevností značky Dyneema či tvrzenou pryskyřici. Hlavní jsou ale vlákna zylonu, což je materiál, který všechny týmy využívají na ochranu monokoku proti bočnímu nárazu. Chybět samozřejmě nemohou ani v komunitě F1 oblíbená uhlíková vlákna.

Znalosti Williamsu z F1 pomůžou nemocným novorozencům

Na návrhu vesty, s trochou fantazie připomínající brnění vojáků z populární filmové ságy Star Wars, se podíleli strojní inženýři, průmysloví návrháři a odborníci na kompozit. Projektový tým měl za úkol vyvinout takový oděv, který perfektně přilne na tělo pacienta, ochrání jej před nárazem a rovněž přesměruje energii vzniklou při nárazu do méně zranitelných částí lidského těla. Z tohoto důvodu je vesta na třech místech „vycpána“ speciálním gelem, který chrání hlavně oblast žeber a orgánů pod nimi.

A jaké by mělo být využití této vesty? McLaren ji zamýšlel hlavně jako zdravotnickou pomůcku, například pro pacienty po operaci, kteří jsou náchylnější k poranění orgánů. Nelze ji ale vyloučit ani jako součást ochrany závodních pilotů či využití ve vojenské sféře.

Diskuse k článku

Napsat komentář