Speciál: Jak se z Räikkönena ‘pařmena’ stal táta na plný úvazek

Iceman ve své biografii "Neznámý Kimi Räikkönen" odhalil, že v roce 2012 16 dní v kuse pil, přičemž své alkoholické radovánky následně zakončil skokem do bazénu. Jeho život se však otočil o 180 stupňů, když se mu narodila první ratolest...

Štítky: Alfa Romeo Kimi Räikkönen Zveřejněno 15. 06 2020 — Bára Goldmannová

Finský závodník patří k nejpopulárnějším pilotům královny motorsportu. Srdce fanoušků si získal především svým pro něj typickým chladným výrazem a vyjadrováním a ačkoliv se na první dobrou může zdát, že je to obrovský flákač, opak je pravdou.

Jeho hlášky jako například výrok z Velké ceny Abu Dhabí 2012 “Leave me alone, I know, what I’m doing” se staly legendárními.

Když ve formuli 1 začínal, tak žil poměrně divokým životem. V roce 2012 podle vlastních slov 16 dní propil a dokonce promeškal i testy s Lotusem. O tři roky později se však jeho život změnil. Narodil se mu totiž první potomek, Robin.

“Když máte děti, život se automaticky změní. V mnoha směrech je můj život pestřejší, a to je dobře. Musíte trochu více plánovat. Mám plán od týmu, což momentálně dost ovlivňuje můj život, ale snažíme se jako rodina dělat hodně věcí. Někdy to není jednoduché, ale to to je život,” popisuje s úsměvem na tváři jinak ledově chladný Iceman, jehož slova cituje oficiální portál F1.

Rodák z finského Espoo se vloni vrátil do Alfy Romeo (dříve Sauber). Hlavním důvodem, proč zamířil z Ferrari do švýcarského týmu bylo, že sídlo v Hinwillu je nedaleko jeho domova: “Hodně to pomáhá. Jestliže musíte udělat něco pro tým, nemusíte opustit zemi. Jste tam za 40 minut. Uděláte, co je potřeba, a odpoledne jste zpátky doma. Ušetříte pár hodin, ale přes rok to je delší.”

Půjde Robin v tátových šlépějích?

Räikkönenovy děti mají k autům a závodění pochopitelně velmi blízký vztah. Když si nehrají s autíčky, tak s taťkou sledují motokros v televizi. Starší z ratolestí, Robin, dokonce nedávno poprvé usedl za volant motokáry.

View this post on Instagram

ACEMAN BEGINS.

A post shared by Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen) on

“Robin se minulý rok v létě celkem dlouho dožadoval, jestli si může vyzkoušet motokáru. Jednou jsme ho tam vzali a od té doby jsme tam byli už desetkrát. Což není příliš. Moc se mu to líbí. Dokud si to bude užívat, budeme to praktikovat,” uvedl Räikkönen.

Nicméně pokud nebude chtít Robin závodit, nebude ho do toho nutit. “Nic mu neříkám. Jen mu říkám, ať je opatrný a nedělá hlouposti. Neříkám mu, jak má jezdit, nebo aby zajížděl nějaké časy. Je to o tom, aby si to užil. Posledně odjel celkově 50 minut. Někdy odjede pár kol a řekne ‘Chci dělat něco jiného!’. Je to dobrý koníček.

Nedívám se na to tak, jestli je dobrý nebo špatný. Je dobrý? Netuším. Právě mu bylo pět. Jestli si to užívá a bude to chtít dělat tři, čtyři roky, budeme se na to dívat jinak. Ale zrovna teď jsem šťastný, že má něco rád.”

Motokrosař Kimi: Láska na první pohled

Kromě závodění v monopostech miluje Räikkönen také motokros. Láska k tomuto odvětví motorsportu u něj vzkvetla již v útlém věku. Poprvé usedl za řidítka dětské krosky ve třech letech, aby o pár desítek let později založil svůj vlastní tým Ice One Racing. Není tedy divu, že Robin se na dvou kolech proháněl už před dvěma lety.

“Baví ho to. Proto už před dvěma lety jezdi na krosce. Je skvělé, že chce zkusit a naučit se různé věci. Až budou starší, aspoň budou vědět, jak funguje auto nebo motorka,” pochvaluje si Kimi. “Takže v budoucnosti to bude mnohem bezpečnější, když budou chtít jezdit na motorce.”

Ve volném čase se však nevěnují jen motorsportu. Robin mimo jiné hraje o víkendech také fotbal. Bojí se Räikkönen o své děti, když sportují? “Je to zvláštní, ale důvěřuji mu. V motokrosu trvá několik měsíců, než natrénujete brzdění a přidávání plynu, jezdíte velmi pomalu. Nyní jezdí na plný plyn! Doposud se nic nestalo. Myslím si, že problém je v tom, že vidím mnoho věcí. Když vyjedete mimo trať nebo když nabouráte, není to dobré. Proto jsem někdy trochu nervózní, ale neřekl bych, že se bojím.”

“Kdybych to nevěděl, bylo by to jednodušší. Přemýšlím až moc – mám na mysli, že když se něco pokazí, tak to nepůjde touto cestou! Ale je to v pořádku. Vždycky říkám, ať je opatrný. A on také je.”

View this post on Instagram

Getting ready.

A post shared by Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen) on

Byť je Rianna holka, tak rovněž miluje vůni benzínu. “Rianna je stejná jako Robin. Jasně, mladší dítě se snaží opakovat všechno, co dělá jeho bratr nebo sestra. Je velmi tvrdohlavá. Pořád říká, že až bude starší, bude řídit Robinovu motokáru. Teď jezdí na elektrické čtyřkolce. Také má ráda spoustu věcí, které mají rády i normální holky. Občas si na Robinovi smlsne. Je to někdy chaos!”

Nebojí se zašpinit si ruce. Ať už je to motokára, nebo toaleta

Nejenže že to umí skvěle za volantem, je také zručným kutilem. Když je potřeba něco opravit, bez řečí se do toho pustí. Robinovi opravuje motokáru a v roce 2017 dokonce v zázemí Ferrari zprovozňoval toaletu.

“Vždycky mě bavilo opravovat věci. Když jsem byl mladý, mohli jsme dělat hodně věcí. Rozebírat kola na kusy a znovu je stavit. Rád bych to dělal více, ale jsem časově omezený. Opravovat motokáru je zábavné, ale v současné době jsou více spolehlivé!”

Plánování není Räikkönenovi po chuti. Ve světě formule 1 se sice bez jasně daného řádu neobejde, ale v osobním životě žije ze dne na den: “Nemám plán (ve volnu). Když neplánujeme někam jet, čekáme, jak se den s dětmi vyvine. Nechci vědět, jestli budu něco mít za pět dní. Prostě mi to řekněte den předem!”