Soupeři byli překvapeni “raketovou” rychlostí Mercedesu

Soupeři Mercedesu byli ve Velké ceně Španělska překvapeni rychlostí vozu, když tým dosáhl svého nejlepšího výsledku v dosavadní sezoně.

Štítky: Aston Martin Mercedes Red Bull Zveřejněno 8. 06 2023 — Jiří Košta

Lewis Hamilton se vyšvihl ze čtvrtého místa na startovním roštu a skončil druhý, zatímco George Russell dokončil dvojité umístění na stupních vítězů v sezoně pro Mercedes, i když odstartoval 12.

Lance Stroll řekl, že si myslel, že jeho Aston Martin bude druhým nejrychlejším vozem za dominantními Red Bully a byl překvapen, jak snadno ho Hamilton předjel na začátku závodu.

„Dnes měli raketovou loď. Nejsem si jistý, kde našli takové tempo,” řekl Stroll.

„Čekal jsem, že budeme po Red Bullu nejsilnějším vozem, očekával jsem, že po všech letošních závodech budeme mít tempo, prostě jsme to neměli.”

Hamilton také předjel Carlose Sainze. Pilot Ferrari řekl, že “největším překvapením je, jak blízko byl Mercedes [k Red Bullům] v tomto závodě.”

„Myslím, že naše tempo, když jsme skončili 45 sekund pozadu, je víceméně tam, kde jsme skončili v Miami.

Jen se Mercedes najednou zařadil mezi nás a Red Bull, pravděpodobně tam, kde měl být Aston, ale nevím, co se s Astonem stalo.”

Zatímco Red Bull a Mercedes obsadily první čtyři místa, dvojice Aston Martin skončila šestá a sedmá za Sainzem – jejich dosavadní nejhorší letošní výsledek. Šéf týmu Mike Krack se však neobává vyvozování unáhlených závěrů ohledně výkonu Mercedesu.

„Myslím, že by to bylo příliš brzy nebo příliš snadné říci, protože jsme neviděli úplný obrázek. Je to něco, co jsme si na začátku roku řekli, že potřebujeme dva nebo tři závody, abychom viděli, kde doopravdy jsme, myslím, že je to stejné. Nyní by se klidně mohlo stát, že ostatní udělali větší krok, ale naše počáteční analýza to zatím neodráží.“

Připustil však, že i kdyby tým v kvalifikaci nepodával horší výkony, pravděpodobně by nebyl dostatečně rychlý, aby porazil jezdce Mercedesu.

„Kdybychom startovali druzí, přesto by bylo těžké udržet Mercedes za sebou v této úvodní fázi závodu, prvních 15 kol, protože si myslím, že jsme občas byli o pět až šest nebo sedm desetin pomalejší. A to je něco, co musíme pochopit.”