Jak se Prost srážkou s Piquetem připravil o titul

O nadcházejícím víkendu se měla formule 1 vrátit do Nizozemí, ale ze zřejmých důvodů se tak neděje. Pojďme se tam alespoň vrátit historicky. Právě probíhalo 41. kolo Velké ceny Nizozemska 1983. Nelson Piquet a Alain Prost soupeřili o mistrovský titul i o vedení v závodě. Bohužel chyba Alaina Prosta ho stála důležité body, které možná rozhodly o titulu.

1 Štítky: Alain Prost Nelson Piquet Zveřejněno 28. 04 2020 — Lukáš Podstata

Alain Prost v sezoně 1983 reprezentoval Renault, zatímco Nelson Piquet Brabham. Oba piloti téměř každý závod sváděli souboje kolo na kolo, ale co se stalo v Nizozemsku, do té doby diváci neviděli.

Na okruhu v Zandvoortu probíhaly zastávky v boxech od 48. kola. Perfektní zastávku převedl brazilský závodník Nelson Piquet, který se po výborné práci svých mechaniků dokázal vrátit na čelo o jednu vteřinu před Alainem Prostem. Francouz tlačil hodně na pilu a svého soupeře v boji o titul chtěl stůj co stůj předjet.

Prost to zkusil při nájezdu do zatáčky Tarzan. Pilot Renaultu však zablokoval kola, „roztančil“ svůj monopost a narazil do Brabhamu Piqueta. Výsledek nehody byl však překvapivý. Piquet skončil v kačírku a závod pro něj skončil. Prost však dokázal pokračovat, ale ani on nakonec závod nedokončil vlivem velkých poškození.

Je otázkou, zda tento manévr nebyl od Alaina Prosta příliš troufalý. Přeci jen do konce závodu zbývalo ještě třicet kol a předjížděcích příležitostí by se jistě naskytlo ještě několik. Faktem je, že nakonec Alain Prost boj o titul prohrál o dva body. Možná pokud by se nestala tato nehoda, mohl to být Francouz, kdo se nakonec mohl radovat ze zisku mistrovského titulu.

Konečné pořadí šampionátu 1983:

P.PilotBody
1Nelson Piquet59  
2Alain Prost57  
3René Arnoux49  
4Patrick Tambay40  
5Keke Rosberg27  
6John Watson22  
7Eddie Cheever22  
8Andrea de Cesaris15  
9Riccardo Patrese13  
10Niki Lauda12  
11Jacques Laffite11  
12Michele Alboreto10  
13Nigel Mansell10  
14Derek Warwick9  
15Marc Surer4  
16Mauro Baldi3  
17Danny Sullivan2  
17Elio de Angelis2  
19Johnny Cecotto1  
19Bruno Giacomelli1  

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Jak se Prost srážkou s Piquetem připravil o titul”

  1. krakra napsal:

    Krásnej souboj, takovej se dnes už nevidí.
    A že Prost přišel o titul – no stačilo by dojet, jenže on vyřadil soupeře, kdyby ho nevyřadil musel by ho předjet a vedení (pozici) před ním udržet, takže možná.

Napsat komentář