“Snobská” formule 1 je pořád jen evropská

Michael Andretti se i nadále snaží se svým týmem Andretti Global prorazit do další závodní disciplíny, a to rovnou do té nejvyšší. Američané se v tuto chvíli ale s velkou náklonností nepotkávají, spíše naopak. Andretti vidí problém hlavně v tom, že formule 1 je i nadále až příliš evropská a své členství si až přehnaně chrání.

Štítky: 2024 FOM Michael Andretti Zveřejněno 8. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Michael Andretti se společně se svým otcem a mistrem světa F1 z roku 1978 Mariem už delší dobu snaží dostat do formule 1. První vážné spekulace se objevily vloni na podzim, kdy měl Američan údajně odkoupit Alfu Romeo.

Smlouva ale podepsána nebyla, švýcarský tým z prodeje vycouval. Netrvalo dlouho a brzy se Andretti kolem formule 1 začal objevovat znovu. Tentokrát ale Michael přišel snad ještě s ambicióznějším plánem, chce přijít se zcela novým týmem.

Andrettiho tým by se jmenoval Andretti Global. Američané tuto záležitost myslí vážně, FIA už měla obdržet i dopis, ve kterém se má dokázat způsobilost a zájem značky o F1. Andretti má dohodnuté už i motory, ty by mu dodával Alpine (Renault).

I přes očividný zájem má Andretti ale problém někde jinde… FIA by možná i 11. tým na startu sezony 2024 uvítala, ostatní týmy už tak nadšené nejsou. Účast Andrettiho týmu by snížila finanční příjem ostatních účastníků šampionátu.

Příjem z komerčních práv, takzvané ‚prize money‘ se aktuálně rozděluje mezi deset účastníků, Andretti by byl jedenáctým a tím by příjem snížil. Přesně tímto argumentuje šéf Mercedesu Toto Wolff, který se řadí mezi ty nejvýraznější odpůrce potenciálního příchodu Andrettiho.

„Formule 1 je teď v Americe velice populární, vidím to každý den a je to naprosto skvělé, je úžasné, že naši lidé mají zájem o tak kvalitní produkt, kterým F1 je. Vidím tady ale i to, že nám chybí opravdu skutečný americký tým s americkým pilotem.

Chvíli se Američan vydrží koukat na závodní sérii, ve které Američan neúčinkuje, po nějaké době to ale typického amerického diváka přestane bavit. Proto si myslím, že F1 potřebuje také americké piloty, chce-li tady být pořád tak atraktivní.

My jsme skutečná závodní značka z Ameriky a do formule 1 bychom dostali i amerického závodního jezdce, kterého F1 tak hledá. Možná bychom tam mohli dostat hned dva, protože každý tým má dvě místa, je tu ale problém…

…tím je snobské a neuctivé chování některých šéfů týmu, kteří se k nám skutečně nechovají hezky. Další věcí je, že F1 je až příliš evropská a konzervativní, nechce dát šanci někomu novému, raději uvítá automobilku než závodní tým, což je podle mě špatně,“ svěřil se Andretti.

Zájem potenciální stáje Andretti Global pořád přetrvává, samotný Michael i Mario si jsou ale vědomi, že situaci nemají ve svých rukou. Na straně nového účastníka jsou prý možná jen ‚tři čtyři‘ týmy, další jsou neutrální a zbytek je proti.

Nejvýraznějšími podporovateli Andrettiho v současném startovním poli je McLaren a Alpine. Generální ředitel McLarenu Zak Brown je společně s Michaelem Andrettim spoluvlastníkem týmu v sérii Extreme E a Supercars, takže vzájemné vazby jsou více než pevné.

Druhým týmem, který nemá s příchodem Andrettiho problém je Alpine. Tomu jde logicky o peníze, které by obdržel dodáváním motorů pro nový tým. Údajně třetí tým, který by nového účastníka šampionátu uvítal je Alfa Romeo, která byla Andrettim málem odkoupena.