Slabina Sebastiana Vettela: selhává pod tlakem

Vítěz deseti velkých cen F1 Gerhard Berger zkritizoval Sebastiana Vettela. Ten podle něj neumí jezdit pod tlakem a kupí zbytečné chyby. Důkazem toho je prý i Němcovo nepovedené představení v Bahrajnu, kde debutoval jako jezdec Aston Martinu.

Štítky: Gerhard Berger Sebastian Vettel Zveřejněno 1. 04 2021 — Lukáš Štěrovský

„Sebastian je čtyřnásobný šampion, takže je jedním z vynikajících jezdců, o tom žádná. Ale pod tlakem nikdy nereagoval dobře. Vzpomeňte, když do Red Bullu přišel Daniel Ricciardo, byl velmi silný a dostal Sebastiana pod tlak. Pro něj bylo těžké se s ním vypořádat. Ve Ferrari to bylo to samé,“ má jasno Berger.

Z čeho podle něj pramení tato Vettelova vlastnost? „Když ho sleduju, přijde mi, že není dostatečně uvolněný. Snaží se dokázat něco, co v ten daný moment není možné, protože na to nestačí auto nebo jeho vlastní forma není dostatečná.“

Podle Bergera může mít vliv i vyšší Němcův věk. „Když se dostanete do takové situace, musíte udělat krok zpátky a říct si: ‚Dobře, budu to brát v klidu a úspěch se zase dostaví‘. Je na konci své kariéry. Když odjedete tolik závodů, jste čtyřnásobný šampion, tak přijde bod, ve kterém už možná nejste v situaci, kdy chcete podstupovat tak velký risk a bojovat jako v době před prvním vítězstvím.

Upřednostní Strolla?

Něco je s ním špatně. Začíná dělat chyby a lidé ho zpochybňují. To vytváří pomalu více a více tlaku, a ten, jak jsem už řekl, nemá v oblibě,“ dodává Gerhard Berger. Podle něj je možné, že přestože měl být Vettel v Aston Martinu tahounem, nebude tomu tak.

„Bude záležet na jeho výkonnosti. Pokud jste pomalejší než týmový kolega, který je současně synem majitele týmu, možná se to otočí. Je přirozené, že se tým soustředí víc na rychlejšího jezdce. Je to psychologická bitva. Je nepříjemné, pokud je váš kolega rychlejší, ale musíte se s tím vypořádat. Jako sportovec na tak vysoké úrovni budete mít kolem sebe silné jezdce.

A musím říct, že Lance neodvádí vůbec špatnou práci. Momentálně se trochu trápí se zadní částí auta, které nevypadá moc dobře. Auto se nechová tak, jak tým čekal, takže si nemyslím, že problém je v jezdcích,“ uzavírá bývalý závodník.

Aptera: Auto, které je dobíjeno výhradně solární energií

Vettel v Bahrajnu sestřelil Ocona, za což se omluvil.