Skutečný příběh za pádem Estebana Ocona

Jak se pilotovi s perfektními výsledky, úchvatným talentem a mediálním nadáním povedlo přijít o místo ve formuli 1, ačkoli ještě o prázdninách měl dvě jistá místa?

Štítky: Cyril Abiteboul Esteban Ocon Toto Wolff Zveřejněno 3. 10 2018 — Tomáš Richtr

Esteban Ocon je dvaadvacetiletý Francouz narozený v normandském Évreux. Šampion evropské F3, formule GP3 a od sezony 2016 velmi respektovaným pilotem dnes již neexistujícího týmu Manor a dnes Force India. Pod ochrannými křídly manažera Mercedesu Tota Wolffa se chystá na svou velkou roli ve světě formule 1.

Tento úžasný příběh ale narazil na zápletku v podobě nucené správy, která byla před letošní GP Maďarska uvalena na Oconův tým Force India a následné jeho odkoupení do rukou firem kolem Lawrence Strolla – otce Lance Strolla, současného pilota Williamsu. Konstelace, která má za následek Oconovo vyřazení z Force Indie, protože na jeho místo půjde právě Stroll.

Žádný problém, řeknete si. O Estebana Ocona a hlavně jeho kvality bude zájem jinde. A byl! U McLarenu například. Zájem měl také tovární Renault. Vše došlo tak daleko, že šéf Renaultu Cyril Abiteboul začal přesvědčovat – de facto – Oconova manažera Tota Wolffa, ať jednání s McLarenem ukončí, protože se Renault a Ocon dohodnou. Potřásli si na to rukou, Wolff a Abiteboul, a připravili návrh smlouvy. McLaren byl o této dohodě informován a jako náhradní plán podepsal smlouvu se Španělem Carlosem Sainzem.

Mercedes: Esteban Ocon bude jednou pro nás jezdit

Najednou zápletka jako z nepovedené epizody Ordinace v Růžové zahradě: Na dveře šéfa Renaultu zaťukal současný pilot Red Bullu Daniel Ricciardo, že by teda do vzájemné spolupráce šel. A Cyril Abiteboul s ním smlouvu podepsal a Tototvi Wollfovi a Oconovi vzkázal: sorry, nemáme místo.

A místo pro Ocona už nebylo ani u McLarenu, protože podepsal se Sainzem. A Ocona nechce ani nikdo jiný: Red Bull vzkázal, že ho berou, pokud jej ale Mercedes osvobodí od všech nasmlouvaných závazků. Ode všech! Jedinou šancí je nyní motorový zákazník Mercedesu, Williams. Ten si ale našel zálibu v angažování pilotů s talentem na peníze, a zatím jej to neopustilo.

Toto Wolff říká, že si se Cyrilem Abiteboulem „potřásl rukou a vyměnili si návrh kontraktu“. Sám Abiteboul to ale tak dramaticky nevnímá.

„Esteban [Ocon] se nyní nachází ve středu velmi nepříznivých okolností,“ tvrdí Cyril Abiteboul. „Já si myslím, že Renault je v to všem jen malým faktorem. Neměli bychom zapomínat na rozhodnutí Mercedesu o vlastním jezdeckém složení [ve zjevné narážce na upřednostnění Bottase před Oconem pro příští sezonu]. Neměli bychom opomenout situaci kolem Force Indie a roli Mercedesu v tomto příběhu [Mercedes byl jedním z věřitelů, který na původní Force Indii uvalil nucenou správu a vlastně ji pomohl dostat do rukou otce Lance Strolla].“

Dobrá dobrá, řeknete si. Ale co to podání si ruky a džentlmenská dohoda?

Ocon prozradil, že musí odejít z týmu Racing Point Force India

„Nechci těmhle příběhům přidávat další své příběhy, protože to jen všechno prodlužuje,“ reagoval Cyril Abiteboul. „Vidím to tak, že Toto Wolff, možná vůbec poprvé během svého působení ve formuli 1, má problém vyřešit situaci. Nikdy jsem nepopíral fakt, že o Estebana Ocona máme velký zájem, a že o něj budeme mít zájem i v budoucnu.

Mohu jen říci, že žádná smlouva pochopitelně nebyla podepsána. V takovém případě by to Toto Wolff hned napadl.

Ale abych tak řekl, nezveličujme zodpovědnost Renaultu v Oconově situaci.“

Diskuse k článku

Napsat komentář