Sir Lewis Hamilton

Lewis Hamilton obdrží na Nový rok řád britského impéria, což mu dává právo užívat titul Sir. Stane se tak čtvrtým pilotem F1. Prvními třemi jsou Sir Jack Brabham, Sir Stirling Moss a Sir Jackie Stewart. Hamiltonova cesta k ocenění ale vedla obklikou, kterou zařídil britský ministerský předseda Boris Johnson.

Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 30. 12 2020 — Tomáš Richtr

Již v roce 2008 po svém prvním titulu získal řád nižší úrovně MBE (Member of the British Empire). Nyní Hamilton obdrží jeden ze dvou nejvyšších řádů, který mu umožňuje užívat titul Sir.

Hamilton přitom nemá formálně na titul nárok, protože není britským daňovým rezidentem. Přesněji, britský celní a daňový úřad HMRC není schopen Hamiltonovy daně vyhodnotit kvůli tomu, že ne všechny platí v Británii a jeho trvalým bydlištěm je daňový ráj v Monaku. Daňový přínos Británii je jednou z podmínek udělení titulu. Britský premiér Boris Johnson ale vydal pokyn, že se má najít cesta, a tak Hamilton se k titulu dostane přes seznam diplomatických a zahraničních přispěvatelů úspěchů Velké Británie.

Řád britského impéria založil 4. června 1917 král Jiří V. jako všeobecný záslužný řád pro civilní osoby, v roce 1918 pak byla přidána vojenská skupina určená důstojníkům za zásluhy v míru. Odznakem je pozlacený šedě smaltovaný pisánský kříž. V kulatém středu jsou vyobrazeny hlavy Jiřího V. a královny Marie.

Řádů je několik:

  • velkokříž (Knight Grand Cross GBE / Dame Grand Cross GBE) – velkostuha, hvězda, řetěz
  • rytíř-komandér (Knight Commander KBE / Dame Commander DBE) – u krku, hvězda
  • komandér (Commander CBE) – u krku
  • důstojník (Officer OBE) – na prsou, nesmaltovaný zlacený kříž
  • člen (Member MBE) – na prsou, nesmaltovaný stříbrný kříž

Pouze držitelé dvou nejvyšších tříd mají právo užívat titul Sir nebo Dame.

Řády lze udělit i cizincům, kteří ale musí užívat oficiální název řádku, nikoli titul Sir. Držitelem GBE se v roce 1923 stal například druhý prezident Československa Edvard Beneš. KBE v roce 1996 obdrželi čeští dirigenti Rafael Kubelík a Libor Pešek.


Alexeinikolayevichromanov, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons