Šikanovali mě, přiznal Hamilton. Oběti nabádá, aby se svěřily

Nelehké přiznání zveřejnil na svém Facebooku Lewis Hamilton. Jako malý byl obětí šikany, se kterou se ale dokázal vyrovnat. Brit nabádá všechny šikanované, aby o svých potížích otevřeně mluvili. Níže následuje kompletní přepis Hamiltonova příspěvku.

Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 10. 05 2019 — Lukáš Štěrovský

Vím, jaké to je, cítit se jako outsider. Jako dítě jsem byl vždycky ten poslední, koho si ostatní vybírali do družstev. Byl jsem jedním z pouhých tří dětí tmavé pleti na škole. Znám smutek, jaký cítí člověk, který má pocit, že někam nezapadá nebo jeho okolí neakceptuje, jaký je.

Také vím, jaké to je, být šikanován. Ve škole jsem byl malý, sám a snadný cíl pro větší děcka. Bránil jsem se, ale obvykle jsem byl proti přesile a nevěděl, co dělat. Pamatuji si, jak jsem v šesti letech seděl na zadním sedadle v autě mého otce a mojí nevlastní matky, kteří mě vezli ze školy. Byl jsem smutný, ale příliš zahanbený, než abych jim něco řekl.

Ale hluboko uvnitř jsem si vždy věřil. Byl jsem pozitivní v tom, že jednou by mělo být a bude líp. Věděl jsem, že pokud to chci změnit, musím se přestat bát. A pokud mi učitelé nebyli schopni pomoci, musel jsem se naučit, jak se bránit sám. Takže jak jsem tak seděl v autě, zeptal jsem se otce, jestli bych mohl chodit na karate.

To mě naučilo disciplíně, respektu a pokoře a dalo mi jistotu, abych se mohl postavit se těm, kteří mě šikanovali a zastat se ostatních šikanovaných. Byl to jeden z nejlepších pocitů, a jakmile jsem se dostal na střední školu, byl jsem schopný se zastat ostatních a bránit se šikaně.

Šikana by neměla být tolerována, školy ji musí tvrdě postihovat. Rodiče, zajistěte svým dětem prostředky k tomu, aby se mohly bránit. A děti, PROSÍM, nemlčte, pokud máte tyto problémy. Neskrývejte se, neměňte se – PŘIJMĚTE TO, CO VÁS ODLIŠUJE a řekněte vašim rodičům nebo učitelům, že jste obětí šikany. A pokud můžete, braňte ostatní ve třídě.

I když si to možná nemyslíte, jste silní. Věřím ve vás. Mluvte otevřeně!

Karate Hamiltonovi pomohlo k tomu, aby se ubránil šikaně.

Diskuse k článku

Napsat komentář