Šest nejzajímavějších témat před GP Kanady

Deváté dějství mistrovství světa Formule 1 v roce 2024 je druhým závodem v Severní Americe. Týmy dorazily do Montrealu, aby se utkaly na jednom z nejoblíbenějších okruhů sezóny – Circuit Gilles Villeneuve. Tento závod by mohl být klíčový a poskytnout nám skutečný náhled na to, co můžeme očekávat v nadcházejících fázích šampionátu. Tady je šest nejzajímavějších témat, o kterých se před Velkou cenou Kanady hovoří.

Štítky: GP Kanady Zveřejněno 5. 06 2024 — GPF1.cz

Jsou u Red Bullu porazitelní?

Poprvé od poloviny roku 2022 Red Bull ochutnali porážku dvakrát za poslední tři závody. Lando Norris získal své první vítězství v Miami a Max Verstappen s obtížemi udržel Norrisův McLaren na uzdě v Imole. V Monaku Red Bull neměl šanci na vítězství, když Ferrari a Charles Leclerc ovládli celý víkend. Přestože je Monako netradiční okruh, Montreal by měl poskytnout lepší pohled na skutečný stav věcí.

V loňském roce Verstappen vybojoval pole position v mokré kvalifikaci a proměnil ji ve vítězství v závodě, ačkoli jeho náskok na cílové čáře byl jen necelých deset sekund, což bylo jedno z jeho nejtěsnějších vítězství v dominantní sezóně 2023. Předchozí rok byl ještě napínavější, když Verstappen jen těsně udržel náskok před Carlose Sainzem Jr., který na něj tlačil v závěrečných fázích závodu.

Letos by měl Montreal poskytnout fascinující pohled na to, jaký je skutečný pořádek na špičce pole. Red Bull bude muset ukázat, zda jejich problémy v Monaku byly pouze dočasné a zda se dokážou vrátit k vítězným výkonům na tradičnějším okruhu.

Příležitost pro Piastriho?

Montreal je známý tím, že zde mnozí jezdci dosáhli svého prvního vítězství ve Velké ceně. Oscar Piastri je jediným jezdcem z top čtyř týmů, který ještě nezískal své první vítězství. Po skvělém výkonu v Monaku, kde skončil druhý, má v Montrealu reálnou šanci na vítězství, pokud McLaren zopakuje svou formu z Imoly.

Piastri už několikrát prokázal, že může soupeřit se svým týmovým kolegou Lando Norrisem a dokonce ho i porazit. Pokud McLaren dokáže zopakovat svůj výkon z Imoly, kde byli nejsilnějším týmem, oba jejich jezdci mohou být horkými favority na vítězství. Piastri by tak mohl navázat na tradici Montrealu jako místa, kde jezdci získávají své první vítězství ve Formuli 1, podobně jako například Gilles Villeneuve, Lewis Hamilton nebo Daniel Ricciardo.

Nový povrch a úpravy okruhu

Circuit Gilles Villeneuve prošel významnými úpravami povrchu dráhy, což má zlepšit přilnavost a odstranit nerovnosti. Sekce okruhu mezi zatáčkami osm a devět byla zvlášť upravena, včetně odstranění asfaltové únikové zóny a nahrazení trávou. Jaký vliv bude mít nový povrch na výkon jezdců, se ukáže během závodního víkendu.

V posledních letech jsme byli svědky několika významných úprav povrchů tratí, například v Šanghaji nebo Istanbulu, které měly různé dopady na závodění. Nový povrch v Montrealu by měl nabídnout více přilnavosti a méně nerovností, což by mohlo vyhovovat vozům s citlivější aerodynamikou, jako jsou právě Red Bully. Zároveň však může přinést nové výzvy pro jezdce, kteří si budou muset zvykat na odlišné chování svých vozů na trati.

Výkon Sergia Pereze

Red Bull se rozhodl prodloužit smlouvu se Sergiem Perezem na další dva roky To bude zklamání pro jeho rivaly, kteří doufali v jeho nahrazení. Přestože Perez prožil obtížné poslední dva závody, v Montrealu má šanci se znovu prosadit a potvrdit své místo v týmu.

Perezovy poslední dva závody byly plné chyb a neúspěchů. V Imole udělal několik chyb a skončil až osmý, zatímco jeho týmový kolega Verstappen vyhrál. V Monaku byl Perez vyřazen už v první části kvalifikace a následně se stal obětí velké nehody hned na začátku závodu. Přesto je Montreal pro něj šancí na zlepšení a návrat na správnou cestu.

Pokud se Perez dokáže vzchopit a předvést solidní výkon, může upevnit své místo v Red Bullu a ukázat, že je stále schopen soupeřit s nejlepšími jezdci na světě.

Vzkříšení Lance Strolla?

Kanadský jezdec Lance Stroll se vrací do své domovské velké ceny s formou, která se zdá být na vzestupu. Přestože má pouze třetinu bodů svého týmového kolegy Fernanda Alonsa, Stroll v posledních třech závodech Alonso na kvalifikacích předčil. Dokáže udržet tuto formu i na domácím okruhu?

Strollovy výkony v posledních závodech byly povzbudivé. V Imole předčil Alonsa v kvalifikaci a získal body za deváté místo, což byl jeden z jeho nejlepších výkonů za poslední dobu. V Monaku se také dostal do druhé části kvalifikace, což se Alonsovi nepodařilo. Přestože udělal chybu a narazil do zdi, což mu zničilo závod, jeho forma v kvalifikacích je na vzestupu.

Montreal je pro Strolla speciální místo, kde má možnost ukázat se před domácím publikem a dokázat, že může soupeřit s nejlepšími jezdci světa. Pokud se mu podaří pokračovat ve své vzestupné formě, může získat cenné body a posílit svou pozici v týmu Aston Martin.

Občanská válka v týmu Alpine

Esteban Ocon a Pierre Gasly, rivalové z dětství, se po sezóně 2024 rozloučí. Po kolizi v Monaku, která vedla k Oconovu odstoupení, se vztahy mezi nimi dále zhoršily. Ocon ví, že tým opustí, a bude zajímavé sledovat, jak to ovlivní jejich vzájemné závodění a týmovou dynamiku.

Kolize mezi Oconem a Gaslym v Monaku byla jen dalším příkladem jejich napjatých vztahů. Oconův riskantní manévr vedl k jeho odstoupení a vyvolal kritiku jak od fanoušků, tak od odborníků. Tým Alpine se rozhodl neprodloužit smlouvu s Oconem, což znamená, že sezóna 2024 bude jeho poslední u tohoto týmu.

S vědomím, že bude muset opustit tým, se může Ocon začít více soustředit na vlastní výsledky než na týmovou spolupráci. To by mohlo vést k dalším konfliktům s Gaslym a ovlivnit celkovou výkonnost týmu. Na druhou stranu, může také motivovat Gaslyho k lepším výkonům, aby ukázal, že je schopen vést tým bez interních konfliktů. Velká cena Kanady by mohla být prvním ukazatelem toho, jak se tato situace bude vyvíjet.