Šest největších témat před finále v Abú Dhabi

Letošní sezona formule 1 je u konce a nás čeká poslední závod v Abu Dhabi. Stále paddockem ale rezonují témata a příběhy, které je potřeba uzavřít. Napětí v Red Bullu, souboje o lepší umístění v poháru konstruktérů nebo loučení se Sebastian Vettelem… to jsou jen některá z témat před Velkou cenou Abu Dhabi.

Štítky: GP Abú Dhabi Zveřejněno 16. 11 2022 — Vašek Štěpánek

Předzvěst roku 2023?

Sezona 2022 ještě neskončila, ale pozornost už se pomalu přesouvá na budoucí rok. V něm je možné, že bychom se po dlouhé době mohli dočkat souboje tří týmů na čele. K letošní dvojici Red Bull – Ferrari by se mohl připojit také Mercedes.

Stříbrné šípy se v Brazílii dočkaly prvního letošního vítězství. Je ale potřeba podotknout, že k výhře měl Mercedes blízko také v USA a Mexiku. Obecně převažuje názor, že stáj z Brackley se o předcházející dvě vítězství připravila sama špatnou volbou pneumatik.

Pokud by německá automobilka potvrdila svou formu také v Abu Dhabi, lze pro příští sezonu očekávat, že se plnohodnotně vrátí do boje o nejvyšší příčky. Dalším plusem pro Mercedes je změna pravidel v oblasti podlahy, která jde stříbrným šípům naproti…

Zuřící býci

Závěr sezony si připravil jedno nečekané drama – napjatou atmosféru v Red Bullu. V Brazílii se Max Verstappen rozhodl nepřenechat svou pozici kolegovi Pérezovi. Nizozemec proto prý má ‚své důvody‘. O jaké přesně jde, není jasné.

Silně se spekuluje o Pérezově údajné úmyslné havárii během kvalifikace v Monaku. Mexičan se následně měl ke svému činu sám přiznat vedení týmu. Zásadový Verstappen Pérezův počin vnímal jako zradu a svému kolegovi proto v Brazílii odmítl pomoci.

Co z toho je pravda není jasné, nic oficiálně potvrzeno nebylo. Šéf týmu Christian Horner se ale nechal slyšet, že celá stáj, včetně Verstappena, bude v Abu Dhabi plně podporovat Péreze a pokusí se mu zajistit druhé místo v šampionátu.

Sbohem, Sebe…

Abu Dhabi bude emotivním závodem. Z formule 1 odchází čtyřnásobný šampion Sebastian Vettel. Pilot Aston Martinu za sebou zanechá nejeden rekord a hodně smutných fanoušků, a tak nezbývá nic než Sebovi popřát mnoho zdaru v dalších etapách života.

Vettel má na kontě 53 vítězství, 57 pole position a 38 nejrychlejších kol. Celkem odjel Němec 298 závodů [po Abu Dhabi 299] a sám si zavtipkoval, že by se na jeden závod do královny motorsportu ještě mohl vrátit.

Společně se Sebastianem Vettelem končí také Nicholas Latifi. Kanaďan strávil ve Williamsu tři roky. Minimálně na nějakou dobu budeme muset dát sbohem také Danielu Ricciardovi, ten se ale chce v roce 2024 na startovní rošt vrátit, tak uvidíme.

Pohár konstruktérů

Alfa Romeo vs Aston Martin… jaký tým nakonec získá šestou příčku v šampionátu a přijde si tak na důležité miliony navíc? Mezi Alfou a Astonem je aktuálně jen pět bodů a během závodu se může stát naprosto cokoliv.

Končící Sebastian Vettel chytil druhý dech a na konci své kariéry předvádí skvělé výkony, které by mohly hrát velkou roli. Alfa Romeo zase kromě posledních dvou závodů nijak neoslnila a její tempo z úvodu roku se vytratilo, bude to zajímavé…

Podobný příběh se děje také na osmé a deváté příčce. Haas má o tři body více než soupeři u AlphaTauri. Američané by po loňské těžké sezoně rádi skončili hned před dvěma týmy, kdežto stáj z Faenzy nechce vyrovnat svůj nejhorší výsledek a bude bojovat alespoň o osmou příčku.

Stane se Sargeant jezdcem Williamsu?

Logan Sargeant má před sebou zatím nejdůležitější víkend v kariéře. Mladý Američan už má slíbenou sedačku ve formuli 1. Jediné, co k ní Sargeant potřebuje, je superlicence – takzvané ‚řidičské oprávnění F1‘, bez toho se sen juniora Williamsu rozplyne.

Sargeant se v šampionátu formule 2 potřebuje umístit alespoň do pátého místa. Aktuálně je sice třetí, ale hned za sebou má čtyři další jezdce, kteří jeho pozici mohou silnějším výkonem v průběhu víkendu snadno ohrozit.

Pokud by 19letý mladík neuspěl, Williams bude nucen se poohlídnout mimo svou jezdeckou akademii. Stáj z Grove zatím veřejně nemá plán B a pevně věří, že americký talent svůj úkol splní a v roce 2023 se stane permanentním členem startovního roštu.

Premiéra Drugoviche a O’Warda

Během posledního víkendu v roce uvidíme za monopostem F1 opět spoustu mladíků. Velkou premiéru má před sebou Felipe Drugovich, který se sveze v letošním Aston Martinu a Patricio O’Ward, ten zase dostane šanci od McLarenu.

Ani zdaleka nejde o jediné nováčky – v Alpinu by se měl svézt opět Jack Doohan, ve Williamsu bude znovu jezdit Logan Sargeant, který by za účast v dalším pátečním tréninku měl obdržet jeden důležitý bod pro zisk superlicence.

A tím nekončíme… letošní mistr světa Verstappen by měl přenechat svůj vítězný monopost juniorovi Red Bullu Liamu Lawsonovi. Druhou jízdu ve voze Ferrari by měl absolvovat i Robert Schwartzman, ten si svou premiéru odbyl už v texaském Austinu.