Šest možných jezdeckých kombinací Mercedesu pro rok 2022

Lewis Hamilton konečně potvrdil, že i v roce 2021 setrvá u Mercedesu. Oproti předchozím sezonám ale podepsal jen roční kontrakt, takže spekulace o jeho budoucnosti a možné jezdecké kombinaci Mercedesu nekončí. My vám přinášíme 6 jezdeckých dvojic, s kterými by mohly stříbrné šípy v roce 2022 zaútočit na další titul.

Štítky: 2022 Mercedes Zveřejněno 13. 02 2021 — Petr Čermák

Sázka na jistotu

Mluvíme tu o kombinaci Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Toto duo sledujeme u stříbrných šípů už od roku 2017 a dá se říct, že oproti předchozímu jezdeckému duu Mercedesu (Hamilton a Rosberg) nepřináší tato kombinace žádné interní drama.

Přesně to je pro Mercedes výhodou – nemusí se zabývat interními válkami. Možná i to je jeden z důvodů, proč jejich dominance nekončí a proč mají ostatní týmy problém jim konkurovat.

Pokud se tedy Lewis Hamilton rozhodne pokračovat a Mercedes dá šanci i Valtterimu Bottasovi, nelze vyloučit další jeden rok v současném jezdeckém složení.

„Opáčko“ Sachíru – nastálo

S odkladem oznámení Hamiltonovy smlouvy vznikaly různé spekulace o tom, zda chce sedminásobný mistr světa vůbec pokračovat. Vloni svou kariéru neukončil, ale jak to bude vypadat po skončení letošní sezony?

Mercedes si tento scénář nacvičil už při loňské GP Sachíru. Nakaženého Hamiltona tehdy nahradil George Russell, který svého krajana úctyhodně zastoupil. Dokonce porážel Valtteriho Bottase, který byl před závodním víkendem považován za jasného favorita na vítězství.

Ukázalo se, že si Russell příležitost od většího týmu zaslouží. I v tomto případě by Mercedes sáhl k jakési jistotě, ačkoliv je George Russell relativně mladým závodníkem. Svým jezdeckým a technickým nadáním ale dává najevo, že rozhodně nepatří mezi nevyzrálé a že by Lewise Hamiltona dokázal dlouhodobě nahradit.

Učitel a žák

Pokud letošní výkony Valtteriho Bottase vedení týmu nenadchnou, mohl by Mercedes uvažovat o jeho náhradě. V takovém případě by se u stříbrných šípů mohli setkat Lewis Hamilton a George Russell.

Jak jsme psali výše, George Russell svůj talent prokázal během loňské GP Sachíru a pravidelně dokazuje i za volantem williamsu, že se s ním musí do budoucna počítat. Byl by tedy risk získat vedle sedminásobného (potenciálně osminásobného) šampiona i mladou cílevědomou střelu?

Určitě by to risk byl, vzpomeňme si právě na kombinaci Hamilton – Rosberg. V tomhle případě by ale Russell mohl odvést slušnou práci coby týmová dvojka a zároveň se učit od nejúspěšnějšího jezdce v historii, aby ho mohl ve své pozici zastoupit, až se nakonec rozhodne Hamilton ukončit kariéru.

Dvakrát jsem přišel o vítězství, říká zdrcený Russell. Mercedes zná příčinu zmatku v boxech

Holandská dravost a finská rozvážlivost

Pokud by se Lewis Hamilton rozhodl z formule 1 odejít, mohl by Mercedes – místo po Russellovi – sáhnout po Maxi Verstappenovi. Ten by závodil po boku Valtteriho Bottase.

Je ale otázka, zda jde o jednu z teoretických možností. Verstappen je totiž smluvně zavázán Red Bullu až do konce roku 2023, ale formule 1 už mnohokrát dokázala (naposledy v případě Sergia Péreze), že smlouva „nerovná se“ jistota.

Max Verstappen je považován za nástupce Lewise Hamiltona, až se jednou Brit rozhodne skončit. Navázat na jeho roli v nejúspěšnějším týmu posledních let by tedy nebyl špatný tah nejen pro samotného jezdce, ale ani pro Mercedes.

Mladický risk

Tahle varianta je snad ještě méně pravděpodobná než ta předchozí. Tahle totiž nepočítá ani s jedním ze současných jezdců. U Mercedesu by Hamiltona s Bottasem nahradili Verstappen a Russell.

Vskutku jde o výrazný risk, ale zároveň by dokazoval, že mladí talentovaní jezdci mají šanci dostat se až na vrchol královny motorsportu. Navíc si porovnejte charakteristické vlastnosti obou pilotů a můžete jen předpovídat, jak by to ve skutečnosti vypadalo, pokud by bojovali o titul.

Další otázkou je, zda by Mercedes chtěl navázat na svou předchozí týmovou rivalitu mezi Hamiltonem a Rosbergem, popřípadě vytvořit mnohem větší, mediálně šťavnatější, která by připomínala spíše souboje mezi Ayrtonem Sennou a Alainem Prostem.

Rozstřel dvou es

O tomhle si mnozí fanoušci zatím nechávají jen zdát – Lewis Hamilton a Max Verstappen v jednom týmu. Určitě se to zdá být šílené – a upřímně, ono to šílené je. Jaké rozumné důvody by vás totiž vedli k tomu, abyste posadili tyto dva jezdce vedle sebe do stejných monopostů?

Pokud by ale došlo k další dominanci Mercedesu, určitě by se neopakoval loňský nebo předloňský rok. Max Verstappen by se do Lewise Hamiltona pustil naplno, možná mnohem ostřeji než v letech 2014 až 2016 Nico Rosberg.

To všechno jsou ale jen spekulace. Pokud jsou fámy okolo Hamiltonovy smlouvy pravdivé, dost možná si britský několikanásobný šampion vybojoval právo veta pro případ, že by do týmu chtěl právě Max Verstappen vstoupit.

Audi představuje dlouho očekávanou novinku: e-tron GT