Šest důležitých témat před GP Francie

V pořadí již sedmý závod letošního mistrovství světa je na programu už tento víkend, kdy se formule 1 po roční pauze vrací na ‚nepopulární‘ okruh Paul Ricard. Zde vám nabízíme, co může i tak nastávající závod přinést…

Štítky: GP Francie Zveřejněno 16. 06 2021 — Vašek Štěpánek

Bude díky novému asfaltu lepší závodění?

V roce 2018 se Francie vrátila do kalendáře formule 1. Za všech 106 odjetých kol, které se nasčítaly za roky 2018 a 2019 (2020 se zde nejelo), mohli diváci vidět celkem 73 předjížděcích manévrů, a to není úplně špatné. I přesto si okruh Paul Ricard většina fanoušků spojuje s nudnými závody.

Během minulého roku, kdy se ve Francii nezávodilo, vyzvalo studio Dromo, které mimo jiné zrekonstruovalo okruhy v Silverstonu a Zandvoortu, aby se zlepšil povrch trati i ve Francii. Pracovalo se na 70 % celkové délky okruhu.

Výsledkem je upravený a hladší asfalt bez hrbolků a zlepšený systém obrubníků, jenž pomohou snáze dostat vodu z povrchu trati. Zároveň má řešení obrubníků představovat větší výzvu pro piloty, a tak doufejme, že se úroveň závodění oproti předešlým dvěma Grand Prix skutečně zlepší.

Vrátí se Mercedes na klasickém okruhu do formy?

Mercedes má za sebou dva obtížné závody v Monaku a Baku kvůli kterým přišel o vedení v obou šampionátech. Nyní se kolotoč formule 1 vrací na tradičnější okruhy, a to rovnou do Francie, která je zatím nedobytnou pevností německého týmu.

Lewis Hamilton zde vyhrál oba závody, které se zde v moderní éře formule 1 uskutečnily. Aby toho nebylo málo, Brit zde také získal i dvě pole position a jeho počínání na okruhu Paul Ricard se zdá být velmi dominantním.

Nicméně, výsledky Mercedesu z posledních dvou závodů nejsou ovlivněny pouze čistou rychlostí. Obhájci titulu mistra světa udělali až typicky velké množství strategických chyb, a to jak v kvalifikacích, tak závodech. Změna prostředí a návrat na klasický okruh tak nemusí znamenat vůbec nic, dopustí-li se Mercedes další strategické blamáže.

Start ‚nového šampionátu‘ pro Alonsa

Fernando Alonso se po závodě v Baku dostal v průběžném hodnocení mistrovství světa před svého týmového kolegu Estebana Ocona. Je to ale Francouz, který podává stabilnější výsledky a kdo svého kolegu víckrát porazil. Mistr světa z let 2005 a 2006 si však myslí, že letošní sezona je pro nováčky, nebo piloty, kteří se vrátili mnohem náročnější pro adaptaci.

„Pro nováčky a navrátilce to není nejsnazší úvod sezony. Závodilo se v Imole a Portugalsku, a to jsou okruhy, na kterých jsem již řadu let nezávodil anebo jsem na nich nebyl vůbec a zbytek pole na nich závodil před půl rokem. Potom přišly dva atypické závody ve městech.

Po prvních šesti velmi náročných a vyzývavých závodech si myslím, že ve Francii pro mě začíná nový a lepší šampionát. Doufám, že o víkendu najdeme takové nastavení, se kterým se budu cítit dobře,“ uvedl před víkendem ve Francii Alonso.

Začíná série tří závodů po sobě

Logistická noční můra pro všechny týmy je tady. Následující tři víkendy se uskuteční tři závody formule 1. Začíná se právě tady ve Francii, následuje Velká cena Štýrska na rakouském Red Bull Ringu a o týden později se na témže okruhu uskuteční také Velká cena Rakouska.

Vedení formule 1 se neustále snaží o rozrůstání kalendáře a letos má celkem ambiciózní cíl uskutečnit celkem 23 Grand Prix. To samo o sobě znamená ‚zhustit‘ celý šampionát a dělat menší časové intervaly mezi jednotlivými závodními víkendy.

Vloni jsme tři závody během tří víkendů viděli poměrně často – prvních devět závodů mělo formát tří závodních víkendů po sobě, následoval týden volna a poté se opět závodilo tři víkendy za sebou. V roce 2020 byla situace o něco snazší. Kvůli pandemii se drtivá většina závodů odjela v Evropě a týmy tak nemusely podnikat dlouhé cesty mezi jednotlivými destinacemi.

Návrat traťových limitů

Traťové limity byly výrazným tématem během prvních čtyř závodů letošní sezony. Docházelo kvůli nim i ke slovní přestřelce mezi hlavními kandidáty na titul Red Bullem a Mercedesem. V Monaku a Baku limity trati problémem nebyly, jelikož kolem trati jsou zdi a výlet mimo ni je nemožný.

Co se ale bude dít teď, když se formule 1 vrací na standardní okruh? Navíc, okruh Paul Ricard je známý také pro své obrovské výběhové zóny. Je tedy více než pravděpodobné, že k výletům mimo trať bude docházet.

Pirelli i vedení F1 sice doufají, že nový asfalt a uhlazený povrch dají jezdcům dostatečné množství přilnavosti na to, aby se počet výletů mimo trať výrazně snížil, i tak je ale překročení traťových limitů velmi pravděpodobné a nejspíše uvidíme další mazání časů a další kontroverzi.

Pokračující problémy Pirelli?

V posledním závodě v Baku došlo během krátké doby ke dvěma selháním pneumatik. Jednalo se o Lance Strolla a Maxe Verstappena. Jelikož k defektům došlo na trati, která není nijak extra náročná na opotřebení, vyvolává to v prostředí F1 řadu nepříjemných otázek.

Oficiální dodavatel pneumatik pro formuli 1 Pirelli má ještě před závodním víkendem ve Francii přijít s výslednou zprávou svého vyšetřování defektů v Ázerbájdžánu. Zatím se pracuje s verzí, že k selhání došlo kvůli nečistotám na trati.

Pro italského dodavatele bude závod ve Francii velmi důležitý, chce si získat zpět přízeň jednotlivých týmů a jelikož je Paul Ricard náročný na pneumatiky, Pirelli do Francie přiveze sady s označením C2, C3 a C4.