Sergio Marchionne: * 17.6.1952 – † 25.7.2018

Sergio Marchionne zemřel. Jeho poslední funkcí byly prezident Ferrari a šéf správní rady Fiatu. Syn italského tatínka a chorvatské maminky zesnul po nečekaných a silných komplikacích v důsledku operace ramene ve švýcarské nemocnici v Curychu.

1 Štítky: Ferrari Sergio Marchionne Zveřejněno 25. 07 2018 — GPF1.cz

Marchionne se narodil v Chieti, italském městě v Abruzzi, hlavním městě stejnojmenné provincie. Jeho otec Concezio Marchionne sloužil jako karabiniér v Istrii, kde potkal svou budoucí ženu. Jeho dědeček Giacomo Zuccon byl zabit jugoslávskými partyzány v chorvatském Barbanu, jeho strýc Giuseppe Zuccon byl popraven nacisty ve stejném roce 1945.

Když bylo Sergiovi třináct, emigrovali s ním rodiče do kanadského Toronta. Marchionne měl kanadské a italské občanství a mluvil plynně anglicky, francouzsky a italsky. Studoval na soukromé St. Michael’s College School a na Torontské univerzitě. V roce 2013 získal od Walshké univerzity čestný doktorát práva.

Z F1 odejdeme do tří sekund

Svou profesní kariéru začal jako účetní a daňový expert ve společnosti Deloitte & Touche. Dále fungoval jako  Director of Corporate Development ve skupině Lawson Mardon. Od roku 1989 pak působil jako viceprezident v Glenex Industries. Přes vysoké posty v Alusuisse Lonza Group Limited se pak stal výkonným ředitelem a šéfem správní rady chemické a biotechnologické firmy Lonza Group ve švýcarské Basileji. Později se v Ženevě stal výkonným ředitelem Société Générale de Surveillance.

V květnu 2003 se stal nezávislým členem správní rady Fiat S.p.A. a o rok později se stal CEO. Když Fiat zachránil Chrysler Group LLC, stal se jeho CEO. Ke spojení Fiatu a Chrysleru došlo pod jeho vedením v srpnu 2104. Ve stejném roce vystřídal v roli prezidenta Ferrari Lucu di Montezemola, který na pozici sloužil dvacet let.

Při mimořádném zasedání správní rady byl Marchionne odvolán ze všech svých rolí v FCA, Ferrari, SGS a CNH coby nezpůsobilý ve stínu nečekaných a vážných zdravotních komplikací. Marchionne měl dlouhodobé a bolestivé problémy s ramenem, který trápil sarkom, zhoubný nádor pojivové tkáně. Italská média informují, že operace, kterou před časem podstoupil, byla ve skutečnosti vysoce riskantní a Marchionnemu se do ní nechtělo. Marchionne utrpěl infarkt a mozkovou embolii. Došlo k nenávratnému poškození mozku a Marchionne byl až do dnešního zesnutí udržován při životě přístroji.

Nečekané vážné zdravotní problémy sesadily prezidenta Ferrari Marchionneho z funkce

Diskuse k článku

Napsat komentář