Senna v sezoně 1994 přesvědčoval Prosta, aby v F1 zůstal

Čtyřnásobný mistr světa Alain Prost přiznal, že na konci roku 1993, kdy se Francouz rozhodl ukončit své působení ve formuli 1, jej Ayrton Senna prosil, aby své stanovisko přehodnotil. Brazilce Prost totiž udržoval na té nejvyšší úrovni.

Štítky: Alain Prost Ayrton Senna Zveřejněno 1. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Rivalita mezi několikanásobnými mistry světa Alainem Prostem a Ayrtonem Sennou je v F1 vnímána jako ta největší v celé historii sportu. Když se ale Prost po zisku svého čtvrtého titulu rozhodl z formule 1 odejít, Senna jej prosil, aby zůstal.

Po skončení Velké ceny Austrálie, která byla v roce 1993 posledním závodem roku, dostal Francouz novou nabídku od McLarenu. Ayrton Senna svému rivalovi zavolal a prosil jej, aby své rozhodnutí změnil a zůstal.

Podle Prosta, který tuto informaci vyzradil při rozhovoru na YouTube kanále Nica Rosberga, byl Senna natolik koncentrován a motivován vzájemnou rivalitou, že po ukončení kariéry čtyřnásobného šampiona se legendární Brazilec stal zranitelným.

„Aystonovým hlavním cílem nebylo být nejlepší, ale porazit mě. Naší rivalitou a vzájemnými souboji byl natolik motivován, že se po mém konci stal zranitelným. Měl slabinu a už to nebyl ten Senna, kterého jsem znal.

Do našich bitev jsem dával 100 %, ale Ayrton jich dal 110! Na konci roku 1993 mi dokonce zavolal a prosil mě, abych ve formuli 1 zůstal, neměl v poli žádného jiného pilota, který by ho motivoval tak, jako já, což bylo senzační,“ uvedl Prost.

Alain Prost a Ayrton Senna byli u McLarenu týmovými kolegy v letech 1988 a 1989, v obou sezonách stáj z Wokingu vyhrála pohár konstruktérů. V roce 1988 se stal Ayrton Senna mistrem světa, o rok později to byl zase Prost.

Bývalý pilot F1 dále uvedl, že byla preference McLarenu jasně cítit už v první společné sezoně a situaci přirovnal k Ferrari, které si něco podobného vyzkoušelo v roce 2019 s Charlesem Leclercem a Sebastianem Vettelem.

„Nikdy jsem nebyl naštvaný, že je Ayrton mým kolegou, pro tým to bylo skvělé. Už od první sezony jsem ale jasně cítil, kdo je v týmu více vítaný. On byl mladý perspektivní pilot a já byl vnímám už jako ten starší a pomalejší, a myslím, že před pár lety došlo znovu k podobné situaci.

Mám na mysli Ferrari, kam přišel mladý Leclerc a převzal po Vettelovi status prvního pilota a stejně jako já, i Sebastian po dvou letech musel odejít. Není to vina pilota, ale vedení týmu, které se k tomu ‚druhému‘ nechová příliš přátelsky,“ pokračoval Francouz.

Z největších rivalů se ale postupem času stali dobří přátelé. Po tragické smrti Ayrtona Senny v Imole 1994 Prost ještě dodal, že Brazílie je nyní jeho druhým domovem, nikoliv nepřátelským prostředím. Prost na závěr uvedl, že mu jeho přítel pochopitelně chybí.