Jak chtěl Senna v posledním Prostově závodě napravit nepřátelské vztahy

Dnes je to přesně 26 let od posledního závodu rivalů Alaina Prosta a Ayrtona Senny v australském Adelaide.

Štítky: Alain Prost Ayrton Senna Historie Zveřejněno 7. 11 2019 — Lukáš Podstata

Od roku 1987 do roku 1993 bylo Adelaide epilogem pro formuli 1. V těchto letech navíc při každé zastávce bylo o mistrovi světa rozhodnuto, a proto se závodilo v poklidnější atmosféře.

Rok 1993 byl ale něčím výjimečný. O titulu mistra světa sice bylo stejně jako v přechozích letech rozhodnuto, ale tento závod byl posledním pro Alaina Prosta v jeho závodní kariéře. Speciální byl i pro Brazilce Ayrtona Sennu, který absolvoval poslední podnik v týmu McLaren. Jednalo se tedy o úplně poslední souboj odvěkých rivalů a diváci se těšili, co jim tato dvojka předvede.

Ayrton Senna a Alain Prost v sezoně 1993.

Před volnými tréninky přiznal technický koordinátor týmu McLaren Jo Ramirez, že viděl slzy, které měl Ayrton Senna v očích před jeho posledním závodním víkendem v barvách týmu McLaren (Senna tehdy přestoupil k Williamsu, který byl v roce 1993 dominantní díky aktivnímu zavěšení kol Ten byl ale pro další rok zakázán). Ramirez se ale Sennu snažil uklidnit slovy, že jeho krok každý chápe a není žádný důvod být smutný, protože toho pro McLaren udělal od roku 1988 opravdu hodně.

Kvalifikace

Williams se pokoušel o neskutečný kousek. Pokud by získal pole position i v posledním závodu v Adelaide, nikdo jiný by kromě Alaina Prosta a Damona Hilla na prvním místě na startu v roce 1993 nestál. Ayrton Senna ale jako velký bojovník byl proti a poprvé od Velké ceny Kanady roku 1992 dokázal získat pole position a přerušil tak nadvládu Williamsu. Nutno podotknout, že Senna sice dokázal být v kvalifikaci nejrychlejší, ale ve svém McLarenu poháněným motorem Ford V8 byl Senna na 890 metrů dlouhé rovince Brabham přibližně o 15 km v hodině pomalejší než williams Alaina Prosta.

Bláznivý začátek závodu a poslední pokus o usmíření?

Start Velké ceny Austrálie roku 1993 se povedl až na třetí pokus. V tom prvním technické problémy potkaly Ligier Martina Brundla, který zůstal stát na startovním roštu a procedura se tak musela znovu opakovat. Při druhém pokusu opět selhala technika, ale tentokrát u monopostu týmu Jordan pilota Eddieho Irvina. Irvine byl nucen startovat z posledního místa a start se na třetí pokus konečně povedl. I Senna vzpomínal, že to byl jeden z jeho nejtěžších startů. „Opravdu jsem se musel hodně soustředit, když už se dva starty nepovedly. Po svém boku jsem si hlídal Prosta a ve zpětném zrcátku jsem sledoval Damona Hilla, který startoval za mnou. Byla to moje jediná pole position v sezoně a já to nechtěl zkazit,“ řekl Senna.

První nepovedený start Velké ceny Austrálie.

První čtyřka z kvalifikace si udržela po startu svoje pozice. Ayrton Senna se však svým konkurentům začal postupně vzdalovat. Michael Schumachera, který jel na čtvrtém místě, postihly ve dvacátém kole problémy s motorem a závod pro něj skončil. Na čele bylo následující pořadí: Senna, Prost, Hill. To se ale změnilo ve dvacátém čtvrtém kole, kdy Senna absolvoval svoji zastávku v boxech a přepustil tak Prostovi vedení v jeho posledním závodě kariéry. Ten vedl však vedl pouze pět kol než i on navštívil své mechaniky. Další zastávky probíhaly u nejlepší trojky v rozmezí padesátého až padesátého pátého kola. Senna ale díky pozdější zastávce získal solidní náskok, který si udržel až do cíle Velké ceny Austrálie.

Brazilec porazil svého rivala v posledním společném závodě a nikdo v tu dobu nevěděl, že to bylo pro Sennu poslední vítězství ve formuli 1. To je však úplně jiný příběh.

Při předávání cen na stupních vítězů udělal Senna velice přátelské gesto, kdy vyzval svého dlouholetého rivala Alaina Prosta na nejvyšší stupínek a zvedl jeho levou ruku. Snažil se mu prokázal respekt a snad se také pokusil zlepšit vztah mezi oběma piloty, který byl od dob jejich společného působení u McLarenu napjatý.

Přestože podle některých zdrojů zejména ze Sennovy strany došlo tehdy k prolomení ledů, Prosta toto gesto nijak nepřesvědčilo – alespoň to tehdy sám tvrdil. „Nemyslím si, že bychom měli mluvit o usmíření. Myslím, že je důležité dosáhnout míru, když jsme na závodní dráze. Naposledy, když jsem se o to pokusil, do mě o měsíc později úmyslně narazil ve vysoké rychlosti. Nejsem pokrytec, ale pro mě je už příliš pozdě,“ řekl Prost.

Senna vzdává respekt Alainu Prostovi při Velké ceně Austrálie roku 1993

Nic to ale nezměnilo fakt, že tímto závodem se uzavřela jedna velká éra dvou rivalů, která téměř při každé velké ceně zvedala diváky ze sedaček.