Šéfové F1 jsou na Hamiltona naštvaní

Nejvyšší představitelé F1 nejsou nadšení z komentářů Lewise Hamiltona, které pronesl v neděli krátce po „dojezdu“ Velké ceny Belgie. Tu si vzal na paškál i bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone, který by závod nechal odjet.

Štítky: Bernie Ecclestone FIA Lewis Hamilton Zveřejněno 2. 09 2021 — Lukáš Štěrovský

Sedminásobný šampion obvinil vedení šampionátu, že v neděli uskutečnilo „závod“ spočívající ve třech kolech v režimu safety caru jen kvůli chamtivosti. „Šlo jen o peníze,“ řekl doslova Hamilton.

Vedení F1 sice uznalo, že fanoušci si zaslouží určitou formu kompenzace, o které se teprve bude jednat, i tak ho ale pilotův výrok rozčílil. „Lidi ve vedoucích pozicích rozzuřila naivita Lewisových komentářů,“ cituje svůj zdroj Sport Mail.

„Mluví o tom, že by se fanouškům měly vrátit miliony liber, ačkoliv sám vydělává mnohem víc, ale ze svého jim nedá nic. Mohl svoje názory vyjádřit spíš soukromě než způsobem, který nedává smysl.“

Nebylo možné závod odložit, brání se kritizovaný Masi

Spekuluje se, že oním člověkem z vedení, kterého Hamilton popudil, je přímo prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt. Své k nevydařenému představení ve Spa řekl i bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone.

„V 15 hodin, kdy měl závod začít, bych řekl, že to zkusíme znova za hodinu nebo hodinu a půl s tím, že to nevypadá, že by se podmínky zlepšily. Bez ohledu na to bych pak závod odstartoval.

Kdo by chtěl závodit, mohl by. Nikoho nemůžete nutit tak, že mu přiložíte pistoli k hlavě. Bylo by to jen na nich. Kdybych byl na chvostu, asi by mi to za to riziko nestálo, protože vzadu je to nebezpečné,“ přiznává.

„Už jsme ale závodili v horších podmínkách a závod jsme neodvolali. Vzpomínám si na rok 1976, kdy jel James Hunt o titul. Lidé na mě křičeli, ať podnik v Japonsku zruším, ale já řekl, že se musí jet. Niki Lauda se rozhodl, že nebude pokračovat. V neděli mohli jezdci udělat totéž.“

S tím souhlasí i bývalý pilot F1 John Watson, který ve Fuji 1976 osobně startoval. „Myslím, že FIA byla v neděli zbytečně paranoidní,“ krčí rameny.