Šéf Mercedesu ztrácí trpělivost: Už žádné jednání v rukavičkách

Letošní bitva o titul je stále kontroverznější. Víkend v Brazílii opět potvrdil, jak moc si jdou vzájemně zástupci Mercedesu a Red Bullu po krku. Toto Wolff proto svým soupeřům vzkazuje, že od teď už žádné jednání v rukavičkách nebude.

Štítky: Mercedes Red Bull Toto Wolff Zveřejněno 14. 11 2021 — Vašek Štěpánek

V sobotu byla největším tématem potenciální diskvalifikace Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena z páteční kvalifikace. Brit měl neregulérní auto (přesněji systém DRS), pilot Red Bullu zase ‚manipuloval‘ s vozem v době, kdy se to nesmí. Hamilton byl následně skutečně diskvalifikován a Verstappen obdržel tučnou pokutu.

„Je to v pořádku. Je to opravdu tučná pokuta, ale v podstatě jde o faul, který jsme schopni akceptovat. Vytáčí mě ale tvrzení Mercedesu, že jim Max pomocí prstu rozbil zadní křídlo, to už jsem dlouho neslyšel,“ popsal situaci poradce Red Bullu Helmut Marko.

Po své diskvalifikaci startoval Lewis Hamilton do sprintu z posledního místa. Během 24 kol ale Brit předvedl jednu ze svých nejlepších jízd za poslední dobu a za tak krátkou chvíli se dostal na páté místo. V cíli sprintu Hamiltonovi pogratuloval i Toto Wolff se slovy: „Natrhl jsi jim p*del!“

Šéf Mercedesu později svá slova upřesnil. „Nešlo o žádný výsměch vůči našim soupeřům nebo komisařům FIA. S pravidly jsme obeznámeni a jejich rozhodnutí respektujeme. Chtěl jsem Lewise především pochválit za jeho bezchybný výkon.“

Rakouský manažer ale považuje Hamiltonovu diskvalifikaci za nesprávnou. Mercedesu bylo údajně sděleno, že začalo vyšetřování zádního křídla na voze s číslem 44. Německý tým ale neměl nárok na úpravy monopostu. Wolff navíc zmínil, že od příště si nebude brát servítky a bude v podobných situacích agresivnější.

„Nepřijde mi fér, co se stalo. Bylo nám pouze oznámeno, že začíná vyšetřování a my jsme s tím v týmu nemohli nic udělat, což je podle mě špatně. V minulosti jsme mohli několikrát vidět, jak někdo upravuje svůj vůz, aby splňoval technické podmínky a nic se neřešilo. My měli tentokrát smůlu.

Rád bych také uvedl, že před týdnem v Mexiku dělal Red Bull úpravy na svých zadních křídlech ještě během kvalifikace a my s tím nic neudělali. Nešli jsme za sportovními komisaři a nestěžovali si, oni (Red Bull) byli ale tentokrát u komisařů ještě před kvalifikací.

Já proto nyní říkám dost. Existuje zde gentlemanská dohoda, podle které se k sobě mají zástupci jednotlivých týmů chovat jako v rukavičkách. Když je situace nyní taková, jaká je, tak už se toho nyní držet nebudeme a budeme se na vše ptát a vše konzultovat,“ uzavřel Wolff.