Šéf Ferrari Vasseur pořád hledá “obrázek” příčin selhání

Ferrari mělo v prvním závodě sezony v Bahrajnu s Leclercem našlápnuto na stupně vítězů, solidní výsledek ale zhatil technický problém s motorem. Šéf Scuderie zachovává klid a snaží se situaci řešit s chladnou hlavou. Ferrari musí nejprve přijít na to, co se vlastně stalo…

Štítky: Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 6. 03 2023 — Vašek Štěpánek

Charles Leclerc vybojoval v kvalifikaci na Grand Prix Bahrajnu třetí místo. Po startu dokonce rozdělil oba rudé býky a dostal se na druhou příčku, na které vydržel až do poloviny závodu, než jej Sergio Pérez předjel díky měkké sadě pneumatik.

I tak Leclerc držel solidní tempo, které by mu nejspíše stačilo na zisk prvního letošního podia a pro Ferrari by se, po problémech v testech a prvních trénincích, jednalo o solidní začátek sezony. To se ale nestalo.

Ve 40. kole musel vítěz pěti závodů formule 1 zastavit ve třetím sektoru trati, neboť se mu jeho Ferrari ‚vypnulo‘. Maranello už potvrdilo, že na vině byl motor a aby toho nebylo málo, Leclerc musel už před závodem nasadit novou baterii [pilot má na rok k dispozici jen dvě].

„Nikdy není dobré začít sezonu s odstoupením. Rozhodně bych upřednostnil cíl závodu na jakékoliv jiném umístění. V mé pozici ale musím zůstat klidný, motivovat tým a samozřejmě přijít na to, co se stalo a kde přesně byl problém.

Udělám si obrázek o tom, jak na tom jsme, kde byl problém a podnikneme takové kroky, které budou podobným ‚incidentům‘ předcházet. Takový je teď náš cíl, nesmíme panikařit a chovat se zbrkle,“ má jasno nový šéf Ferrari.

Frederic Vasseur ale v Bahrajnu našel i několik pozitiv, tím největším je, že Ferrari není od Red Bullu výkonnostně daleko. „Rozhodně nejsme nejrychlejší, ale také nejsme kdoví jak daleko a sobotní kvalifikace mě v tom utvrzuje.

Dokázali jsme vyzvat Red Bull o pole position, a to by před začátkem kvalifikace asi málokdo předpovídal. Věřím, že jsme blízko, potenciál tam je. Nejdříve ale musíme vyřešit problémy, které v Bahrajnu nastaly,“ dodal pozitivně Vasseur.

Loňský šampion Max Verstappen v úvodu sezony 2022 také nedokončil první závod a poté předčasně odpadl také v Austrálii. Ferrari proto neztrácí optimismus a pokusí se svou pozici do dalších závodů vylepšit.