Šéf Alpinu Brivio o hlavních rozdílech v řízení týmů F1 a MotoGP

Závodní ředitel týmu Alpine F1 Davide Brivio vidí jisté podobnosti mezi oběma sporty. I tak si myslí, že práce ve formuli 1 je náročnější než ta v Moto GP.

Štítky: Alpine Davide Brivio Motorsport Zveřejněno 28. 04 2021 — Vašek Štěpánek

Závodní divize Alpine, která spadá pod Renault, letos vstoupila do královny motorsportu. Tým s francouzskými kořeny volí jinou pracovní filosofii. Mezi největší rozdíly patří to, že Alpine nemá přímého šéfa týmu, což je ve formuli 1 běžná pracovní role.

Davide Brivio pracuje coby závodní ředitel Alpinu a do týmu přišel ze série MotoGP, kde pracoval například s Yamahou či Suzuki. Po pár měsících už si Brivio všímá několika rozdílů mezi oběma sportovními disciplínami. Tvrdí, že piloti ve formuli 1 tráví mnohem více času se svými inženýry.

„Řekl bych, že je zde mnoho podobností s MotoGP. Ale musím uznat, že pilot tady tráví mnohem více času s týmem, protože se vše analyzuje s velkou pozorností a s mnohem více lidmi. Celý tým musí spolupracovat a trávit čas briefingy, analyzováním dat a pilot si tyto informace musí pamatovat pokaždé, co vyjede na trať.

Všichni piloti v obou disciplínách jsou ale sportovci. Myslím, že ve formuli 1 i v MotoGP jsou dobré i špatné momenty, v obou případech musí být vysoká dávka motivace a tréninky. To jsou velmi podobné aspekty,“ uvedl Brivio.

BMW: Přestaneme vyrábět vozidla na fosilní paliva až o ně nebude zájem

Závodní ředitel týmu Alpine také uvedl, že jej zajímá technologie využívaná ve formuli 1. „Tady se pracuje s mnohem sofistikovanějšími nástroji. Technologie mě zde velice zajímá, ne sama o sobě, protože nejsem inženýr, ale pro organizaci a postupy takového počtu lidí.“

Brivio také uvedl, že se stále snaží přijít na způsob, jak týmu více pomoci. Jeho zkušenosti i mimo bublinu F1 mohou být přínosem.

„Stále se snažím přijít na to, jak mohu tomuto týmu pomoci. Chci být přínosem. Víte… já přišel v lednu, v době, kdy bylo už vše naplánováno a zorganizováno. Věřím ale, že přijde den, kdy bude nutné nastavit dlouhodobější plány pro budoucnost a s tím bych mohl pracovat už o něco lépe.“

Davide Brivio sice pracoval řadu let s motorkami, ale jeho vášeň pro formuli 1 se zrodila už mnohem dříve. Brivio je rodák z Monzy a každý rok tamní Grand Prix navštěvoval.

„Jsem hrdý na to, že jsem se narodil poblíž tak slavné a důležité trati. Když jsem byl dítě, sledoval jsem každý závod v Itálii a má vášeň pro tento sport rostla. Sledoval jsem hlavně Ferrari.

I když jsem většinu života strávil prací v MotoGP a motokrosu, formule 1 byla vždy mou inspirací a snažil jsem se z ní ledaco přenést i do jiných disciplín a když jsem v lednu tohoto roku dostal nabídku pracovat v F1, nemohl jsem ji odmítnout.

Je to fascinující sport a nyní se o něm mohu dozvědět ještě více. Pro mě se jedná o opravdu velkou čest a výsadu, jsem si toho vědom. Dělám práci, která mě baví, a ještě za to dostávám zaplaceno,“ rozesmál se nynější závodní ředitel Alpinu.