Sedm jezdců zabojuje o víkendu o titul, nechybí ani Staněk

Čtvrtá sezona šampionátu FIA Formule 3 končí tento víkend v Monze a slibuje, že bude jedním z jeho dosud nejotevřenějších rozhodnutí o titulu.

Štítky: Formule 3 Isack Hadjar Roman Staněk Victor Martins Zveřejněno 9. 09 2022 — Jiří Košta

Sedm jezdců ze čtyř týmů bojuje o titul, včetně juniorských jezdců ze tří různých stájí formule 1: Alpine, Ferrari a Red Bull. Chybět ale nebude ani český zástupce Roman Staněk, jenž je v tabulce aktuálně třetí.

Pro jezdce týmu Trident to byla náročná sezona, ale hlavně smolná. Z úvodního víkendu v Bahrajnu odvážel nulu, což ho možná nakonec bude bolet.

Pojďme se ale podívat na to, kdo bude na italské Monze ve hře o titul.

1. Victor Martins, 126 bodů
21 let , Francie, ART Grand Prix

Málokdy měl letos nejrychlejší auto, přesto Martins míří do posledního kola jako bodovaný lídr, takže evidentně dělá něco správně. Dvě vítězství však přišla v prvních třech víkendech, kdy byl jeho tým ART Grand Prix nejkonkurenceschopnější, a dvě umístění na stupních vítězů v hlavních závodech jsou jeho jedinými umístěními mezi pěti nejlepšími v posledních devíti závodech.

Nedostatek kvalifikačního tempa někdy zdržel Martinse, což bylo zvláště ve Spa-Francorchamps. Na další trati s nízkým přítlakem sice nepřekypuje sebevědomím, že bude bojovat o pole position, ale alespoň je tu příležitost získat umístění a je zcela možné, že junior Alpinu bude i nadále bodovým lídrem, když se bude řadit do nedělního hlavního závodu.

2. Isack Hadjar, 121 bodů
17 let, Francie, Hitech GP

Hadjar usiluje o svůj první juniorský titul ve formuli. Red Bull se již rozhodl posouvat nováčka F3 Hadjara v příštím roce do formule 2, takže zisk titulu není pro teenagera to hlavní. Má nejlepší pozici k tomu, aby si uzurpoval Martinse, a je z obou Francouzů vzrušující, pokud jde o jejich sledování na trati. Hadjar se v posledních třech kolech nedostal na stupně vítězů a také utrpěl kvůli slabému kvalifikačnímu výsledku ve Spa, ale minulá forma nenaznačuje, že by s Martinsem pravděpodobně měli podobné víkendy v Monze.

Hadjar, který nikdy předtím v autech nebyl v pozici pro boj o titul, bude tento víkend po tlakem, na který je Martins více než zvyklý, takže klíčem k naději Hadjara a Hitech GP může být duševní síla.

3. Roman Staněk, 109b
18 let, Česko, Trident

Zkušenosti s tratí mohly hrát ve Stankův prospěch. Máme zde silný argument, že s trochu větší stabilitou kariéry toho bylo více než dost na to, abychom mohli říci, že Staněk by už měl být v F2. Svou výzvu k titulu obnovil dvěma druhými místy ve Spa, když vyhrál dříve v sezoně v Imole.

V poslední době kombinuje neustálé tempo s tím, že nedělá chyby, které by ničily závod, takže ačkoliv jeho bodové zisky nebyly tak velké jako u ostatních, skóroval častěji než jeho soupeři o titul.

Jednou z výhod, kterou Stanek může mít, je to, že byl ve FIA ​​F3, když seriál naposledy závodil v Monze v roce 2020. Navíc zde dokázal i poprvé ve své kariéře bodovat.

4. Ollie Bearman, 105 bodů
17 let, Velká Británie, Prema

Bearman byl jeden bod od vedení před katastrofou na Zandvoortu. I když při svém debutu skončil druhý, měl jinak klidný začátek sezony, protože se adaptoval na výkonnější stroje.

Zdálo se, že našel konzistenci ve stejnou chvíli, kdy přišel na funkci pneumatiky Pirelli, a tím zlepšil svou kvalifikační formu, protože v létě skončil třetí ve čtyřech po sobě jdoucích závodech a vypadalo to, že pojede domů na špici závodu o titul. Vše tak vypadalo až do minulého víkendu v Zandvoortu, kde Prema zažila tragický víkend a Bearman nedokázal skórovat.

Prema by měla být rychlá na domácí půdě v Monze a Bearman by měl v obou závodech bojovat o stupně vítězů.

5. Zane Maloney, 102 bodů
18 let, Barbados, Trident

Překvapivý uchazeč o titul, který by se mohl nakonec smát. Maloney zaznamenal v prvních čtyřech víkendech pouhých 19 bodů, ale od té doby jich zaznamenal 83 (více než kdokoli jiný).
Je jediným jezdcem, který letos získal více než jednu pole position, což je kritická součást úspěchu ve FIA ​​F3, a jediný jezdec, který kdy vyhrál hlavní závod na po sobě jdoucích podnicích. Pokud by velkolepě nevypadl ze závodu ve sprintu ve Spa, mohl by být právě teď třetí v pořadí.

Pokud bude Maloneyho nedávná forma pokračovat, mohl by se proměnit v šampiona, který byl v polovině sezony 14. v průběžném pořadí a 61 bodů od lídra.

6. Arthur Leclerc, 101 bodů
21 let, Monako, Prema

Navzdory neuspokojivému roku má Leclerc stále šanci. Letošní sezona má pro Leclerca je sérií podprůměrných výkonů, ale není to proto, že by jeho příjmení vkládalo velká očekávání do jeho druhé sezony F3. Junior Ferrari se etabloval sám o sobě a měl se hodně co učit z loňské nováčkovské kampaně F3, která přinesla velká maxima, ale i minima. Držet se Premy, pravděpodobně nejlepšího týmu v F3, mu mělo pomoci stát se stálým bojovníkem.

Ačkoli Leclerc byl po pěti závodech na špici tabulky, pouze dvakrát dokázal bodovat v obou závodech během víkendu a v posledních čtyřech kolech získal méně než polovinu bodů svých týmových kolegů. I když je v tom matematicky, nečekejte, že se Leclerc stane šampionem.

7. Jak Crawford, 90 bodů
17 let, USA, Prema

Přestože je Prema jediným týmem, který má všechny tři své jezdce v boji o titul, a měl by titul týmů vyhrát, má také nejslabší šanci stát se šampionem kteréhokoli ze svých jezdců. Stejně jako Leclerc ani Crawford nebyl ve svém druhém roce v popředí tak často, jak se očekávalo, a od doby, kdy získal své první vítězství ve sprintu na Red Bull Ringu, v podstatě nikde. Je pozoruhodné, že vynechal závod v Monze ve všech evropských sériích, ve kterých předtím závodil, takže to pro něj bude nová trať.

S titulem velmi vzdáleným snem a šancí na návrat na americkou závodní scénu v příštím roce očekávejte, že Crawford bude riskovat více než kdokoli jiný, aniž by měl co ztratit. Velký výsledek by byl také včasnou připomínkou jeho schopností pro jeho podporovatele Red Bullu.

Rene Rast bude závodit ve formuli E s McLarenem