Sebastian Vettel a Mercedes

Objevily se zprávy o existenci nějaké formy předběžné dohody, kterou má Mercedes uzavřenou se Sebastianem Vettelem. To ale vůbec neznamená, že Vettel opouští tým Ferrari. Naopak by ale v případě odchodu z Ferrari nemohl zavítat jinam, než právě do Mercedesu.

Štítky: Mercedes Sebastian Vettel Zveřejněno 10. 05 2017 — Tomáš Richtr

Zprávu přinesl uznávaný italský novinář Leo Turrini, o kterém se traduje, že ví o všem, co se v Maranellu hne. Turini se odvolává na slova Nikiho Laudy, která měl pronést během předsezonních testů v Barceloně svým přátelům. Na existenci takové opční smlouvy ale není nic neobvyklého. Vettel sám takové řešení zná, protože právě on měl opční smlouvu s Ferrari před koncem své veleúspěšné kariéry u Red Bullu. Rok s opčními smlouvami závodili například Kimi Räikkönen, Juan Pablo Montoya nebo Fernando Alonso.

Opční smlouva neznamená nic jiného, než že se tým dohodne s managementem jezdce, o kterého má zájem, na jakémsi exkluzivním právu na něj. Samozřejmě to není zadarmo. Jinými slovy pokud by se Vettel rozhodl Ferrari opustit, Mercedes byl měl jako první a jediný právi si říci, že o něj stojí. Vettel by pak nemohl jít jinam než do Mercedesu. Důležitá je také platnost takové opční smlouvy. Většinou končí v době obvyklé pro finalizaci smluv pro další sezonu, tedy srpen – září. To proto, aby pilot zatížen opční smlouvou mohl mít opět volné ruce při svém rozhodování, pokud její platnost vyprší.

Pouze na Vettelovi a Ferrari ale záleží, jestli se rozejdou nebo spolu zůstanou. Vettelovi končí tříleté smlouva v Maranellu, přičemž obě strany mají v běžně složitých smlouvách mechanizmy, na základě kterých se dá dohodnout prodloužení smlouvy a za jakých podmínek. Forma letošního Ferrari SF70H mile překvapila a Vettel je zjevně po chuti. Pokud se v průběhu sezony a zejména v její druhé polovině projeví pozitivní výkonnostní trend a hlavně schopnost Ferrari držet tempo ve vývoji auta, neměl by nejmenší důvod odcházet.

Co nevíte o Sebastianu Vettelovi

Diskuse k článku

Napsat komentář