Schumacherovo kouzlo úspěšných druhých sezon: Proč u Haasu nefungovalo?

Kariéra Micka Schumachera v juniorských sériích vykazovala jasný vzorec. V první sezoně F3 i F2 se učil, aby v druhé získal titul. Ve formuli 1 se však nic takového nestalo a viditelné zlepšení se u Haasu nedostavilo. Proč tomu tak bylo?

Štítky: Haas Mick Schumacher Zveřejněno 14. 12 2022 — Lukáš Štěrovský

„V juniorských formulích nedochází mezi jednotlivými týmy k vývoji aut během roku,“ vysvětluje samotný Schumacher. „Zřetelněji cítíte zlepšení jako jezdec sám na sobě. Ve formuli 1 stáje neustále něco vyvíjí. My jsme nasadili jen jeden velký aerodynamický balík, ostatní jich měli několik.

Proto je těžké se hodnotit. Pokud se jiný tým zlepší, zatímco ten váš ne, máte pocit, že se zhoršujete, i když se jezdecky třeba lepšíte,“ zamýšlí se 23letý Němec. „Důležité pro mě bylo, že jsme zrychlovali v porovnání se sebou samými.“

Přesto nakonec zůstal pilot pro rok 2023 bez sedačky, a to zejména vinou vážných nehod v úvodu roku, které tým stály miliony dolarů. „Možná jsou v dnešní době stáje vůči mladým jezdcům trochu netrpělivé. Ale to je jen moje zkušenost, nevím, jak to funguje jinde. Obecně ale platí, že to chce trochu času.

Víte, F1 je sport, kde musíte jít na limit, na hranici možností. A abyste ji našli, musíte ji někdy překročit. Hodně lidí říká, že mladý jezdec potřebuje tři roky, než se usadí. S tím souhlasím. F1 je prostě úplně něco jiného než všechny závodní série, ve kterých jsem působil,“ přiznává Mick Schumacher.