Saúdská Arábie je připravena splnit očekávání F1, aby se závod do země vrátil

Po historicky druhém závodu formule 1 v Saúdské Arábii visí nad budoucností této Velké ceny nemalé otazníky. Saúdskoarabská Džidda si však chce exkluzivní návštěvníky udržet a je ochotna slíbit a udělat pro formuli cokoliv.

Štítky: FIA GP Saúdské Arábie Zveřejněno 3. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Raketový útok jemenských povstalců na ropnou plošinu vzdálenou jen patnáct kilometrů od okruhu Jeddah Corniche Circuit během soutěžního víkendu jen zvýšil pochybnosti o bezpečí formulového personálu v Saúdské Arábii.

K nešťastné události došlo v pátek, krátce před druhým tréninkem. Ten začal až o několik minut později, neboť se nejvyšší představitelé státu sešli s šéfy týmů F1, aby prodiskutovali budoucnost víkendu.

Zastupitelé týmů se brzy rozhodli pro pokračování průběhu Velké ceny Saúdské Arábie, piloti až tak přesvědčeni nebyli. Porada jezdců trvala přes čtyři hodiny a údajně měli být tři jezdci proti závodu, neoficiálně to měl být Hamilton, Russell a Alonso.

Kvůli tomuto útoku opět vešla do popředí otázka, zda je dobře, že se formule 1 vydala do tak nebezpečné země. Džidda si ale chce své místo v kalendáři udržet a je ochotna udělat vše, aby vyhověla požadavkům vedení sportu.

Zdá se ale, že i samotná F1 nechce o nového člena přijít, a tak by se mělo jednat spíše o další zvýšení bezpečnostních standardů, například by se mohl zvednout počet zaměstnanců bezpečnostních služeb na okruhu, změn má být ale víc.

Samotná vláda země je nakloněna změnám, poučení se z chyb a vynaložení úsilí pro zlepšení situace. Saúdskoarabský ministr sportu princ Abdulaziz bin Turki Al-Faisal potvrdil, že v blízké budoucnosti bude v kontaktu s vedením F1 a je otevřen jakýmkoliv návrhům.

„Jsme ochotni si s vedením F1 sednout a vést dlouhé rozhovory o společné budoucnosti. To, co bude formule 1 požadovat, to uděláme. Jsme tady, abychom pořádali závod formule 1 na té nejvyšší možné úrovni.

Máme víceletou smlouvu a za tu dobu chceme společně s F1 vyrůst. Chceme se stát součástí mezinárodní komunity, chceme být prezentováni těmi nejlepšími závody na světě a také chceme, aby zde turisté měli pocit bezpečí,“ uvedl Al-Faisal.

Ministr sportu Saúdské Arábie současně nepopíral problémy v zemi, prohlásil ale, že situace se rapidně zlepšuje, a to i díky návštěvám formule 1 a formule E. V budoucnu by měla být Saúdská Arábie lepším místem pro život, alespoň v to Al-Faisal doufá.