Sauber stále bez šéfa. Na pozici se ale lidi zrovna nehrnou

Z tábora týmu Sauber zatím nepřišla žádná zpráva o tom, kdo by se měl stát jeho šéfem poté, co ze dne na den odešla Monisha Kaltenbornová. Tým formule 1, který nese jméno zasloužilého dobrodruha Petera Saubera, nyní vede novodobý majitel skupiny Sauber, švýcarská investiční skupina Longbow Finance. Ta ale s veřejností, co se komunikace týče, zrovna otevřené a temperamentní vztahy nemá.

Štítky: Sauber Zveřejněno 1. 07 2017 — Tomáš Richtr

Podle zákulisních informací majitel týmu Sauber jedná s Frédéricem Vasseurem, což je nedávný manažer Renaultu. Frédéric Vasseur Renault opustil, protože nesouhlasil s tím, jakým směrem se automobilka po zpětném odkoupení Lotusu ubírá. Konkrétněji šlo spíše o nemožnost spolupráce mezi ním a Renaultem dosazeným manažerem, kterým je Cyril Abiteboul. Vasseur je typ manažera, který k dosažení úspěchu potřebuje kompetence. Které v Renaultu neměl takové, jaké podle svého uvážení potřeboval.

Frédéric Vasseur je velmi kompetentním manažerem. Stojí za úspěchy Stoffela Vandoorna v GP2 (dnes F2). Umožnil získat titul Niku Hülkenbergovi v GP2 sezony 2009. S ním získali tituly GP2 Lewis Hamilton a Nico Rosberg, oba mistři světa F1. V nižší kategorii, formuli GP3, nezískal titul jen v sezoně 2014. Jinak s ním slavili titul Esteban Gutiérrez, Valtteri Bottas nebo Esteban Ocon.

Renault je bez šéfa! Frederic Vasseur se s týmem dohodl na ukončení spolupráce

Frédéric Vasseur v současné době nejspíš s majiteli týmu Sauber jedná o manažerských podmínkách, ale oficiálně zatím nebylo dosaženo shody. Hlavním problémem se paradoxně může jevit ten, pro který odešla Monisha Kaltenbornová. Tedy nesoulad mezi manažerem zodpovědným za chod firmy a entitou, která firmu vlastní. Největší komplikací v této oblasti je, že majitel – jako například Longbow Finance – je prostě jen obchodník, který má většinou zkušenosti ve vyhledávání příležitostí ve stylu ‚za něco koupit, za dráž prodat‘. Není ale zkušeným manažerem tam, kde potřebujete, aby to, co chce obchodník koupit a za větší cenu prodat, mělo kvalitu. A kvalitu to bude mít jen tehdy, když to bude mít dobrého manažera. A dobrého manažera to bude mít tehdy, pokud manažer bude mít prostor pro to, aby dosáhl požadovaných výsledků. Nelze do bitvy vyslat majora pouze s vodní pistolkou, aby se následně zodpovídal z toho, že měl velké ztráty na životech. Třecí plochy mezi majitelem a exekutivou jsou úžasně komplexním problémem a spíše se jedná o dobrou energii mezi lidmi než o kvalitní procesy.

Odchod šéfky týmu je oficiální. Situace v Sauberu je vážná

To ale Monisha Kaltenbornová a prezident společnosti Sauber Holding Pascal Picci zjevně neměli. Velmi relevantní otázkou je, proč by ji tedy měli mít Pascal Picci a Frédéric Vasseur? Ten Frédéric Vasseur, který jen těžko poleví z nároků, které proti majiteli týmu Sauber vznášela Kaltenbornová. Ba právě naopak.

Co je ještě horší, že změna na top manažerské úrovni Sauberu byla spíše emotivní než racionální. Kaltenbornová byla takříkajíc ‚odejita‘, ale firma neměla (a nemá) v záloze náhradní řešení. Pokud se vedení nebo majiteli firmy nelíbí směr, kterým se společnost ubírá, je nutné definovat nový nebo jiný směr, kterým chce firma jít. Až pak od kormidla lodě (zjevně tvrdohlavě) plující jiným směrem odstavit kapitána. Sauber ale odstavil kapitána a teď přemýšlí, koho postavit ke kormidlu. A světe div se: první otázka zájemce o roli u kormidla je ta, zda jím bude moci opravdu točit. Jestli nebude ve skutečnosti točit někdo jiný. Zájemců pak přirozeně není tolik, kolik si majitel firmy představoval.

Diskuse k článku

Napsat komentář