Sauber se stane továrním týmem Audi

Další důležitý milník na cestě do mistrovství světa formule 1 byl dokončen: Audi si vybralo Sauber jako strategického partnera projektu a plánuje získat podíl ve skupině Sauber. V rámci tohoto partnerství bude tradiční švýcarský závodní tým od roku 2026 soutěžit jako tovární tým Audi a používat pohonnou jednotku vyvinutou společností Audi pro královnu motorsportu.

Štítky: 2026 Audi Zveřejněno 26. 10 2022 — GPF1.cz

Poté, co Audi na konci srpna oznámilo vstup do formule 1, představuje potvrzení strategického partnera další milník v jeho vstupu do nejvyšší třídy motorsportu. Sauber, který má za sebou přibližně 30 let závodních zkušeností, je jedním z nejznámějších a nejtradičnějších týmů ve formuli 1. Zatímco pohonná jednotka bude vytvořena v Motorsport Competence Center Audi v Neuburgu na Dunaji, Sauber bude vyvíjet a vyrábět závodní vůz ve svém závodě ve švýcarském Hinwilu. Sauber bude rovněž zodpovědný za plánování a realizaci závodních operací.

„Jsme rádi, že jsme pro náš ambiciózní projekt formule 1 získali tak zkušeného a kompetentního partnera,“ říká Oliver Hoffmann, člen představenstva pro technický vývoj společnosti AUDI AG. „Skupinu Sauber s jejím nejmodernějším zázemím a zkušeným týmem známe již z předchozí spolupráce a jsme přesvědčeni, že společně vytvoříme silný tým.“

Audi Sport již například pravidelně využíval špičkový aerodynamický tunel skupiny Sauber v Hinwilu, vzdáleném necelé čtyři hodiny jízdy, během úspěšné éry Le Mans a při vývoji cestovního vozu třídy 1 pro DTM.

„Audi je pro skupinu Sauber tím nejlepším partnerem,“ říká Finn Rausing, předseda představenstva Sauber Holding. „Je zřejmé, že obě společnosti sdílejí stejné hodnoty a vize. Těšíme se, že díky silnému a úspěšnému partnerství dosáhneme našich společných cílů.“

Vývoj pohonné jednotky, která se skládá z elektromotoru, baterie, řídicích systémů a spalovacího motoru, již naplno probíhá v závodě speciálně založené společnosti Audi Formula Racing GmbH v Neuburgu na Dunaji. Na projektu již pracuje více než 120 zaměstnanců.

„Sauber je prvotřídním partnerem pro využití pohonné jednotky Audi,“ říká Adam Baker, jednatel společnosti. „Těšíme se na spolupráci se zkušeným týmem, který se podílel na utváření mnoha epoch historie formule 1. Společně chceme od roku 2026 psát další kapitolu.“

Rozšíření závodu v Neuburgu je v plném proudu

Harmonogram do prvního závodu s účastí Audi v sezóně 2026 je ambiciózní: Rozšíření neuburského areálu z hlediska personálu, budov a technické infrastruktury by mělo být z velké části hotové v roce 2023. První testy s pohonnou jednotkou vyvinutou pro předpisy 2026 v testovacím voze formule 1 jsou plánovány na rok 2025.

S novými předpisy, které vstoupí v platnost od roku 2026, udělá formule 1 velký krok směrem k udržitelnosti. To byl důležitý předpoklad pro rozhodnutí Audi vstoupit do šampionátu. Pohonné jednotky budou účinnější než dnes, protože se výrazně zvýší podíl elektrického pohonu. Elektrický pohon pak bude mít téměř stejný výkon jako spalovací motor, což činí 400 kW (544 k). Vysoce účinné přeplňované motory o objemu 1,6 litru budou poháněny udržitelným syntetickým palivem, které je neutrální z hlediska emisí CO2 (podle norem EU). Formule 1 si rovněž stanovila cíl, že do roku 2030 bude jako závodní série neutrální z hlediska emisí CO2.