Sauber může spasit jen nestrannost Evropské komise

Švýcarský tým Sauber společně s Force Indií podal stížnost k Evropské komisi za nerovnocenné rozdělování financí jednotlivým týmům. Důvod, proč problém dovedli až před komisi, je, že spoléhají na nestrannost jurisdikce. O nespravedlivém přerozdělování peněz se mluví již dlouho. Až Sauber ale dospěl k razantnímu rozhodnutí bojovat. V boji jej navíc podpořila Force India a společně to dotáhli k posouzení…

Štítky: FOM Monisha Kaltenbornová Sauber Zveřejněno 6. 11 2015 — Josef Nekvinda

Švýcarský tým Sauber společně s Force Indií podal stížnost k Evropské komisi za nerovnocenné rozdělování financí jednotlivým týmům. Důvod, proč problém dovedli až před komisi, je, že spoléhají na nestrannost jurisdikce.

O nespravedlivém přerozdělování peněz se mluví již dlouho. Až Sauber ale dospěl k razantnímu rozhodnutí bojovat. V boji jej navíc podpořila Force India a společně to dotáhli k posouzení až před Evropskou komisi. Šance na to, že by se mohly současné stanovy FOM změnit, tak rázem o něco vzrostly. Konkrétním předmětem stížnosti ale není jen nespravedlivá finanční politika, ale v podstatě i nezákonné rozhodování, které je údajně v rukou několika málo týmů.

„Záměrem pro komisi je, aby prozkoumala, proč byla preferenční práva předložena jen některým týmům. V současné struktuře existuje skupina týmů, která rozhoduje o pravidlech, a tudíž je zná dříve než ostatní. Tato konkurenční výhoda se pak samozřejmě odráží i na trati, což má ve výsledku vliv i na přerozdělování prize money od FOM. To vše s tím opravdu souvisí.

Pokud tedy jdete ke dnu, pak je to dáno pravidly. Jednodušší pravidla by zajistila lepší konzistentnost a určitou úroveň stability a mohla by v rámci formule 1 vyřešit spoustu problémů. Neříkáme, že pro všechny musí být stejné, ale musí to být spravedlivé,“ odůvodnila podání stížnosti šéfka týmu Sauber Monisha Kaltenbornová.

Samozřejmě názory na tuto záležitost se různí. Největším odpůrcem tohoto tvrzení je Niki Lauda. Ten již dříve vyzval Sauber, aby nejdříve bojoval se svou neschopností. Zároveň zdůraznil, že Sauber podepsal smlouvu s FOM, kde je všechno kolem přerozdělování peněz shrnuto, čímž souhlasila i Claire Williamsová, a jen tak potvrdila slova bývalého trojnásobného šampiona. Evropská komise nicméně zatím nestanovila řádný termín, kdy se stížnost Sauberu a Force Indie dostane na řadu.

„Máme smlouvu s FOM, že budeme soutěžit. Známe předpisy okolo. Podepsali jsme ji a dohodli se na tom,“ uvedla Williamsová.

Diskuse k článku

Napsat komentář