Šampion sprintových závodů? Krátké závody čekají příští rok velké změny

Cena zvaná ‚šampion sprintových kvalifikací’ je jednou z novinek, které vedení formule 1 od příští sezony zvažuje implementovat do experimentálních závodních víkendů. V plánu je také vytvořit lepší název pro sobotní akci i jiná porce bodů.

Štítky: F1 Sprint Pravidla Ross Brawn Zveřejněno 10. 11 2021 — Vašek Štěpánek

Formule 1 bude diskutovat o dalších potenciálních změnách sprintových kvalifikacích, které se poprvé uskutečnily letos na Silverstonu. Poté se ‚sprint‘ konal v Itálii a posledním experimentálním víkendem bude Velká cena Brazílie.

F1 od příštího roku plánuje využít až šest víkendů, které by mohly tento nový formát uspořádat, bude ale potřeba provést pár změn. V nedávném oficiálním průzkumu je sice 40 % fanoušků ze sprintů nadšeno, ale až 30 % diváků by se bez novinky obešlo.

Sportovní šéf F1 Ross Brawn potvrdil cíl sportu v roce 2022 pořádat až šest sprintových kvalifikací a poodhalil i další změny. „S týmy jsme se shodli, že uskutečnit šest sprintů je reálný cíl. Zároveň se jedná o novém ocenění – šampion sprintových kvalifikací.

Audi Q5 e-tron je potvrzené pro čínský trh

Jsme si vědomi, že závod v neděli je hlavní událostí celého víkendu a my to nechceme sabotovat. Takže ať uděláme cokoli, musíme se ujistit, že naše činy nebudou nikterak ohrožovat samotnou Grand Prix.“

F1 kromě nového ocenění bude po sprintu v Brazílii řešit i další faktory. Hlavním tématem je vyšší bodový příděl z experimentálních víkendů a snaha ponechat klasickou kvalifikaci s pole position, která by určovala pořadí pro nedělní Velkou cenu.

Další změnou by mohl být i samotný název sobotní akce, fakticky je sprint spíše závodem, než kvalifikací a označit vítěze sprintu za držitele pole position, i přesto, že kvalifikaci v pátek vyhrál někdo jiný, vyvolalo vášnivé reakce.

Body by mohly doznat také značných změn. Aktuálně získá vítěz sprintu tři body, druhý obdrží dva body a třetí získá jeden bod. Jakou motivaci má mít ale pilot na čtvrtém, pátém nebo šestém místě? I kvůli malé šanci na body byly první dva sprinty spíše půlhodinovým ‚vláčkem.‘

„Myslím, že třetina bodů, které piloti získávají v neděli, byl původním návrhem. Nejprve jsme ale chtěli zjistit, jak tento nový formát funguje. Řekl bych, že pro příští sezonu je právě toto výchozí bod, na kterém budeme stavět,“ uzavřel Brawn.