S jakýmikoli změnami ve formátu Sprintu opatrně

Sportovní ředitel formule 1 Ross Brawn je přesvědčen, že další případné změny sprintu by měly být opatrné. Sobotní závod v Brazílii ukázal, že nový formát víkendu slaví úspěch, ale rychlými a ukvapenými změnami by se vše mohlo sesypat.

Štítky: 2023 F1 Sprint Pravidla Ross Brawn Zveřejněno 16. 11 2022 — Vašek Štěpánek

Historicky šestý sprint ve formuli 1 byl dost možná tím nejlepším. Diváci byli svědky velkých bitev, kontaktů i zajímavých výsledků. Nejvíce se vryl do paměti boj Verstappena s Russellem, ze sedaček ale zdvihaly i incidenty mezi týmovými kolegy.

Příští rok je v plánu hned šest víkendů se sobotním závodem. Konkrétní lokace ale ještě nejsou známy. Předpokládá se, že se místa dalších sprintů vyberou při následujícím zasedání komise formule 1 – to je naplánováno na příští pátek (až po skončení sezony.)

Nicméně, v éteru se stále objevuje myšlenka, ve které by sprinty nebyly určující pro nedělní hlavní Grand Prix. Krátký závod v sobotu by se mohl stát samostatnou disciplínou. Ross Brawn ale varuje před velkými změnami, zvlášť, když sprinty konečně sklízejí ovoce.

„Ten závod [sobotní sprint] byl velmi potěšující. Myslím, že klíčovou úlohu tvořil výběr trati a znovu jsme si dokázali, jak důležité je najít ten správný okruh. Pro výběr dalších tratí musíme vycházet z toho, co jsme se zde naučili.

Neustále pracuje na tom, jak sprinty ještě více zatraktivnit a v záloze je hned několik návrhů, ale co se velkých změn týče, byl bych raději opatrný. Nemyslím si, že bychom potřebovali vymýšlet dramaticky jiný formát víkendu.

Pořád pracuje na tom, jak přidat váhu druhému tréninku, který je mezi kvalifikací a sprintem. To je v tuto chvíli možná jediná otázka, kterou v hlavě mám. Jinak jsem skutečně nadšený, víkend v Brazílii byl skvělý,“ pochvaluje dění v Sao Paulu Brawn.

Jaké další velké změny ohledně sprintů připadají do úvahy Brawn prozradit nechtěl. „Nyní si o tom chci promluvit se samotnými zástupci týmů. Není to nic speciálního. V podstatě se jedná jen o návrhy, které jsme prezentovali před rokem.

Jisté je, že chceme mít šest sprintů, není to úplně málo, ale za sezonu to není ani úplně moc, snažíme se najít správný balanc. Pro nás je teď prioritní najít správná místa pro sprinty, jak jsme mohli vidět v Brazílii, má to velký vliv,“ uzavřel téma Ross Brawn.