Různí komisaři, různá rozhodnutí. Prý to musíme akceptovat

Jezdci formule 1 se sešli s FIA, kde se bavili mimo jiné i o incidentu mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem z Brazílie. Precedens nevznikl, vše se bude hodnotit v závislosti na komisařích.

Štítky: FIA GP Kataru Lewis Hamilton Max Verstappen Zveřejněno 21. 11 2021 — Jiří Košta

Po závodě se středem pozornosti stal incident mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem, který se sportovní komisaři rozhodli nevyšetřovat. Verstappen byl obviněn z vytlačení Hamiltona, za což několik jezdců a týmů údajně bylo dříve penalizováno.

Žádost Mercedesu, aby komisaři přezkoumali své rozhodnutí nevyšetřovat incident, byla včera zamítnuta. Otázka, zda byl vytvořen nový precedens pro budoucí řešení podobných incidentů, se objevila na včerejším brífinku jezdců s ředitelem závodu FIA F1 Michaelem Masim.

Na tiskové konferenci FIA po kvalifikaci Hamilton řekl, že se na schůzce nepodařilo objasnit, zda manévr Verstappena, který předvedl v Brazílii, bude v budoucnu potrestán. Sedminásobný šampion řekl, že FIA ​​naznačila, že jelikož se závod od závodu používají různí komisaři, rozhodnutí nemusí být vždy konzistentní.

„Není to jasné,” řekl Hamilton. „Říkali, že to bude jiné s různými stevardy. Říkali, že s různými stevardy to může být jiné.”

Hamilton se vyjádřil, když byl dotázán, zda bylo jezdcům řečeno, že komisaři nemuseli nutně učinit stejné rozhodnutí za stejných okolností, jaké se odehrály v Brazílii. Následně si Verstappen, kterému byla položena stejná otázka, stěžoval, jak jeho soupeři prozradili téma schůzky médiím.

„Pro mě je to věc, která se mi nelíbí. O těchto věcech diskutujeme a nemusí jít do médií,” řekl.

„Mluvíte s odborníky a já si myslím, že je důležitější, abychom o těchto věcech diskutovali s odborníky a ne jen tak pro nic za nic házeli věci na sociální sítě.

Vlastně nevím, co bych k tomu měl komentovat, raději mluvím s lidmi, kteří to mají na starosti, a diskutuji s nimi o budoucích věcech obecně, nejen o incidentu, a tak podobně,” dodává Verstappen.

Bottas řekl, že by bylo trochu divné, kdyby komisaři v budoucnu řešili podobné případy jinak. Podle Hamiltona většina jezdců přítomných na schůzce požadovala objasnění postupu při incidentu v Brazílii.

„Každý jezdec, myslím, kromě Maxe, žádal o srozumitelnost, ale nebylo to příliš jasné. Stále není jasné, jaké jsou limity této trati. Při předjíždění už to zjevně není bílá čára.

Takže do toho jdeme a žádáme jen o konzistenci. Pokud je to stejné jako v posledním závodě, pak by to mělo být v těchto scénářích pro nás všechny stejné a je to v pořádku.”

Verstappen však řekl, že schůzka dala jasný dojem, jak budou sportovní komisaři v budoucnu zacházet s incidenty.

„Každý je jiný a každý má své vlastní závodění, bránění a předjíždění. A samozřejmě je také velmi těžké pro FIA dostat všechny na stejnou úroveň. Samozřejmě se rozhodnou, ale každý jezdec má jiný názor.

Myslím, že včera to bylo jen o sdílení jejich názorů a poté o vysvětlení FIA, jak to vysvětluje. Myslím, že jsme ušli dlouhou cestu a byla to velmi dlouhá odpověď. Takže bych řekl, že to bylo nakonec docela jasné,” dodává lídr průběžného pořadí.

Volkswagen ukázal autonomní sanitku podle ID Buzz