Rozvod McLaren-Honda doprovází emoce. „Byla to katastrofa,“ řekl Boullier

McLaren a Honda uvolnily emoce pár hodin poté, co byl oznámen jejich rozchod na konci letošní sezony, a ve vzájemných vyjádřeních už odložily veškeré zbývající náznaky demokracie. Nejnověji nazval šéf McLarenu Eric Boullier etapu s Hondou za "katastrofu".

1 Štítky: Honda McLaren Zveřejněno 20. 09 2017 — Tomáš Richtr

„Když se ohlédnete za posledními třemi roky, pak uznáte, že to byla katastrofa ve vztahu k naší pověsti a schopnosti získat nové sponzory,“ řekl Eric Boullier v rozhovoru pro oficiální web F1. „Teď ale musíme zaujmout dlouhodobý postoj k budoucnosti. Jsem si jist, že do pěti let budeme tam, kam McLaren patří. A při téhle snaze dostat se zpět také zpět získáme naši dobrou pověst a odpovídající portfolio sponzorů. Může to trvat tak dva tři roky.

V Poháru konstruktérů jsme devátí. Jsem si jist, že s dobrým motorem bychom byli tak čtvrtí. Poplatky za motory bychom získali od FOM skrze prize money, takže ekonomicky to nebude žádné velké riziko. Chci poděkovat majitelům týmu za statečné sportovní rozhodnutí, které přestane McLarenu ubližovat. Mohli se také rozhodnout počkat, až se Honda probere.“

Honda si také přestala brát servítky, když naznačila, že McLaren je neflexibilní moloch neschopný adaptovat se na změny.

„Oproti tomu Toro Rosso je rostoucí společnost. Je pro nás důležité pracovat v partnerství dohromady, směřovat ke stejnému cíli. Takže se velmi těšíme na to, že budeme schopni spolupracovat,“ řekl šéf Hondy Masashi Yamamoto.

Ačkoli McLaren v průběhu uplynulých let neustále naznačoval, že jen s motorem je problém, zatímco šasi je možná nejlepší ve startovním poli, největší slabinou byla integrace všech systémů dohromady. A to jak na technické, tak také na organizační, lidské i procesní úrovni. Oproti tomu na příkladech minulého působení Hondy s vlastním týmem, nebo Toyoty, lze vidět, že japonská mentalita ve světě automotive se prostě nedokáže velmi unikátnímu prostředí formule 1 přizpůsobit.

Šéf McLarenu Eric Boullier prozradil, že již během předsezonních testů bylo jasno o velké nekvalitě Hondy.

„Snažili jsme se jim pomoci, byli jsme v jednání s jinými automobilkami, ale bylo jasné, že Honda svůj úkol zase nezvládne. V létě bylo jasné, že se musíme nějak rozhodnout. Zůstat? Odejít? Nepamatuji si na přesné dny, ale během léta Honda nesplnila řadu termínů.“

Boullier dodal, že Hondě přeje úspěch a doufá, že na základě již uskutečněných investic se jí účast v F1 vyplatí, byť třeba s jiným týmem.

„Chtěli jsme obnovit sílu odkazu McLaren-Honda. Na papíře to vypadalo skvěle. Realita byla pochopitelně zcela jiná,“ dodal Boullier.

Honda se opřela do McLarenu. Nedokáže se přizpůsobit

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Rozvod McLaren-Honda doprovází emoce. „Byla to katastrofa,“ řekl Boullier”

  1. Jakub McL napsal:

    Ježí se mi chlupy na rukou, když vidím ty 2 vyžrance, kteří ukradli tým Ronu Dennisovi. Jeden rádoby manažer, který ráno neví, na jakou stranu se odpoledne postaví, druhý stál u krachu Lotusu jako šéf týmu. McLaren nikdy neměl obrovské zázemí a peníze, jako tovární týmy, ale měl obrovské srdce, ducha a odhodlání… Kde že Dennisovi sněhy jsou… 🙁

Napsat komentář