“Rozptylující” americké představení jezdců před závodem vůbec, nebo pro všechny

Řada jezdců Formule 1 kritizovala některé prvky průběhu Velké ceny v Miami, které zahrnovaly představování jednotlivých jezdců 20 minut před začátkem závodu.

Štítky: GP Miami Zveřejněno 8. 05 2023 — GPF1.cz

Krátce před závodem americký rapper LL Cool J postupně představil každého jezdce F1, přičemž každý z nich vyšel na startovní rošt před fanoušky GP Miami a zástupy celebrit, zatímco orchestr pod vedením Will.i.am zahrál píseň, kterou Will.i.am a Lil Wayne vydali speciálně pro GP Miami.

Než jezdci zaujali své místo při hymně, vycházeli postupně ven a tři z 20 jezdců – domácí hrdina Logan Sargeant, fanoušek LL Cool J Lewis Hamilton a pozdější vítěz závodu Max Verstappen – zamířili k mikrofonu, aby pronesli krátké slovo, zatímco ostatní jen vyšli ven a zamávali.

Tento nový postup, který nebude stálou součástí velkých cen, vyvolal nevoli některých jezdců, kteří jej považovali za rušivý a zbytečný, přestože uznávali, že přináší zábavu.

“Nikomu z jezdců se to nelíbí, ale nakonec to není na nás,” řekl Norris po GP Miami.

Podcast KOLO NA KOLO živě! Přijď na živá představení v kině CineStar v Liberci 1. června s traťovými maršály GP Miami jako speciálními hosty a exkluzivním dvacetiminutovým filmem o Strategii během velkých cen F1. Vstupenky zde.

“Děláme spoustu věcí, asi jediný sport, kde jsme tak blízko fanouškům, děláme tolik vystoupení pro fanoušky, ale jako jezdci si chceme všichni sednout a soustředit se na to, na co se musíme soustředit, a ne dělat tolik televize a všeho možného. Nakonec je to byznys, takže to je to, co musíme dělat, ale přidávat další a další takové věci, to se žádnému jezdci nelíbí.”

Fernando Alonso, který skončil na třetím místě, říká, že “není velkým fanouškem takových věcí těsně před závodem” a chce jednotnost předzávodních procedur v celém kalendáři.

“Pokud to musíme udělat, myslím, že bychom měli odstranit některé další věci, které děláme, jako je například přehlídkové kolo nebo něco podobného, protože je to opravdu uprostřed přípravy s inženýry a strategické porady,” řekl Alonso. “A trochu nesouhlasím… pokud to uděláme, musíme to udělat všude, protože si nemyslím, že fanoušci v Miami jsou lepší než italští fanoušci v Imole nebo ve Španělsku nebo v Mexiku nebo v Japonsku. Myslím si, že musíme zajistit, aby každý [závod měl] stejná pravidla, stejnou show před závodem.”

Jezdec Alfy Romeo Valtteri Bottas souhlasil, že je to zbytečné, a označil to za “rozptylování” těsně před závodem.

“V žádném jiném sportu nedělají sportovci před startem závodu nebo závodu tolik věcí,” poznamenal Bottas. “V určitém okamžiku musí existovat nějaká hranice.”

Ředitel Asociace jezdců Grand Prix George Russell byl dalším, kdo naznačil, že sportovci z žádného jiného sportu se nemusí potýkat s takovou úrovní předzávodních procedur.

“Mluvili jsme o tom jako jezdci v pátek večer, každý má jinou osobnost, asi je to americký způsob, jak dělat sport,” řekl Russell. “Pro mě osobně asi ne. Je to jen můj osobní názor, protože jsem tady, abych závodil, nejsem tady kvůli show. Jsem tu, abych jezdil, abych vyhrával, ale asi se s tím musíme smířit. Je to rozptylující, protože jsme na startovním roštu půl hodiny v celé kombinéze na slunci a myslím, že v žádném jiném sportu na světě se nestane, že 30 minut před tím, než vyjedete dělat svou práci, jste na slunci, všechny kamery na vás a děláte z toho trochu show. Ve světě zábavy to dokážu ocenit, ale my chceme pro sport jen to nejlepší. Jsme otevřeni změnám, ale asi bychom je nechtěli vidět každý víkend.”

Na otázku ohledně komentářů svého týmového kolegy se Hamilton zasmál nad komentářem, že jezdci byli na slunci příliš dlouho. “Ne, myslím, že to bylo skvělé, miluji slunce,” a vyjádřil podporu představování jezdců. “Myslím, že je skvělé, že se tento sport neustále vyvíjí a roste,” řekl Hamilton. “Nedělají jen ty samé věci, které dělali v minulosti. Zkoušejí nové věci. Snaží se show neustále zlepšovat a já to plně podporuji.

Ježíšmarjá, vyrostl jsem na LL Cool J a máte tu Will.i.am, který je neuvěřitelný umělec. Máte tam Serenu a Venus [Williamsovy], které tam stojí. Myslím, že to bylo v pohodě, nebyl to pro mě problém.”

Vítěz GP Miami Verstappen to nepovažoval za nutné, ale akceptoval zábavnou přidanou hodnotu.

“Myslím, že je to tak trochu věc osobnosti, že?” Verstappen řekl. “Někteří lidé jsou rádi více ve středu pozornosti, někteří ne. Já osobně ne, takže za mě si myslím, že samozřejmě to, co dnes udělali, není nutné. Raději si jen promluvím se svými inženýry, dojdu k autu, nasadím si helmu a jedu. Ale samozřejmě chápu tu zábavnou hodnotu. Jen doufám, že to nebude pokaždé, protože máme velmi dlouhou sezónu, takže nepotřebujeme takový vstup pokaždé, ale také trochu záleží na divácích, co se týče toho, co chcete za zábavu. Takže si myslím, že je to jen osobní preference jezdců, pro mě osobně ale ne.”