Rozpočtový strop změnil morálku vývoje formulí

F1 představila svůj první soubor finančních předpisů pro sezonu 2021 a omezila týmy na roční rozpočet 145 milionů dolarů. Původně mělo klesnout o 5 milionů dolarů ročně, ale byly provedeny dodatečné úpravy s ohledem na ekonomické klima a prudce rostoucí míru inflace pro rok 2023.

Štítky: FIA Red Bull Zveřejněno 16. 01 2023 — Jiří Košta

I když největší týmy F1 – Red Bull, Mercedes a Ferrari, nadále dominují od doby, kdy vstoupil v platnost rozpočtový strop, očekává se, že časem vyrovná podmínky a učiní sérii udržitelnější.

Red Bull si v roce 2022 užil dominantní ročník, protože vůz RB18 vyhrál 17 z 22 závodů a pomohl týmu získat oba tituly poprvé od roku 2013.

Týmu se podařilo zbavit se hlavního rivala Ferrari kolem letních měsíců loňského roku, ale v současné době bojuje s 10% snížením příspěvku na aerodynamické testy jako trest za porušení rozpočtového stropu v roce 2021.

Na dotaz, jak obtížné bylo udržet si takovou formu vzhledem k tlakům na omezení nákladů, hlavní inženýr Red Bullu Paul Monaghan řekl: „Změnilo to disciplínu. Než jsme se mohli podívat na aspekty, které mohly být většími změnami a stát nás více peněz, a měli jsme mimořádně privilegované postavení, abychom to mohli uvažovat.

To se trochu změnilo. Takže naše inženýrská disciplína se změnila, aby se přizpůsobila těmto pravidlům. To, co jsme na sebe vzali v předchozích letech, teď prostě převzít nemůžeme.”

Monaghan cítí, že rozpočtový strop je „dvousečný meč“, protože „upírá schopnost nutně změnit naši pozici v rámci výkonnostního žebříčku“.

„Totéž platí o ostatních. Je to disciplína, kterou si musíme všichni užít, stejná pro všechny, pojďme na to a uvidíme, jak na tom budeme.“

Dopad rozpočtového stropu přiměl týmy k ohleduplnějšímu přístupu k vývoji svých vozů.

„Je to jen jiný způsob, jak být disciplinovaný. Předpokládám, že byste mohli položit otázku jinak: vyrobili jsme správné díly místo těch méně hodnotných, abychom udrželi tempo vývoje? Ve vztahu k naší opozici byste si mysleli, že odpověď je ano.”

Audi Q8 E-Tron odhaleno s novou větší baterií