Radost z vítězství trvá jen chvíli

Lewis Hamilton v letošním roce mnoha způsoby vyjádřil podporu hnutí Black Lives Matter. V rádiovém pořadu Today programme se rozpovídal o tom, co jej vedlo k tomu, že se nyní vydal na dráhu aktivismu.

Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 28. 12 2020 — Martin Vejdělek

Hamilton je považován za prvního černošského jezdce v historii královny motorsportu. Toto označení ale není úplně přesné, pětatřicetiletý Brit je totiž smíšeného původu – jeho matka Carmen Larbalestierová je běloškou. V roce 1986 se navíc za volantem formule 1 svezl i Willy Ribbs, který ovšem nedostal příležitost mimo testování.

„Závodím už sedmadvacet let a vždy to byla moje vášeň. Mám rád výzvy, chci zkoušet být tím nejlepším z celého pole. Ten pocit štěstí, který zažíváme při úspěchu, jakým je vítězství v závodě nebo šampionátu, je skvělou věcí, ale trvá jen chvíli a člověk se pak vždy ptá, k čemu to je, co to znamená, proč jsem tu jediným černošským jezdcem a proč byl tento dar udělen zrovna mně.“

Rodák ze Stevenage letos před závody poklekával na podporu hnutí Black Lives Matter, čímž chce usnadnit cestu do formule 1 dalším černošským pilotům. „Myslím, že tento rok jsem za tohle všechno zcela vážně přebral zodpovědnost. Nechci do toho nutit ostatní lidi. Nechci to lidem vmetat do tváře. Kdo se o tom chce něco dozvědět, může.“

Po Velké ceně Rakouska, prvním závodu letošní sezony, bylo velkým tématem to, že někteří jezdci v čele s Verstappenem a Leclercem před startem nepoklekli. „Dostal jsem hodně velkou zpětnou vazbu. Lidé říkali, že na všech životech záleží. Samozřejmě tomu tak je. Mohli byste říct, že já jsem vždy všude proklouznul, ale na světě je spousta barevných dětí, které by rády dostali příležitost, kterou si zaslouží, aby mohly dostat vzdělání, stát se inženýry, čímkoliv. Faktem je, že nemají rovné příležitosti.“

Se současnou dobou přitom sedminásobný šampión nemá problémy jenom kvůli rasovým záležitostem. „Nelíbí se mi směr, kterým jako lidská rasa směřujeme. Důležité je uvědomit si, že toho můžeme udělat mnohem více. Snažím se naučit se toho co nejvíce o technologii elektrických vozidel, série Extreme E tomu určitě rovněž pomůže,“ říká Hamilton.

Bentley do roku 2030 přestane vyrábět klasické vozy a přejde čistě na elektrické

Nemá však v úmyslu bojkotovat závody v zemích, kde dochází k pravidelnému porušování lidských práv. „Byly časy, kdy formule 1 byla jen sportem a byla viděna jen jako zábava. Jezdíme do Číny i do Ruska. V těchto zemích je spousta problémů zejména ohledně lidských práv. Co se týče mě osobně, je to těžké. Nemůžu ve všech těchto zemích hlásat, aby se změnily.“

„Musíme na tom pracovat ve skupinách, které už v těchto místech existují, a pozorovat, jak můžeme vyvolat pozitivní změny. Je třeba o tom zvedat povědomí, jmenovat lidi veřejně. Někteří z nich totiž pracují v pozadí těch, kdo jsou u moci.“

„Je pro mě důležité, aby můj čas na Zemi nebyl jen o výhrách a moje lidské bytí nebylo závislé na mých výkonech,“ zdůvodňuje pětatřicetiletý jezdec to, proč jsou jeho nedávné aktivity mnohem širší než samotné závodění.

Zároveň bývá leckterými srovnáván s boxerem Muhammadem Alim, sám se však za jemu rovného nepovažuje. „Očekával bych, že o mně lidé budou mluvit odlišně než o Muhammadu Alim, což je mimochodem můj nejoblíbenější sportovec všech dob. Doufám, že jsem schopen mít alespoň z desetiny takový vliv jako on.“

„Vítězit, to je součástí mojí DNA. Vždy jsem byl strašně soutěživý. Když ten úspěch přijde, je to skvělý pocit. Tento rok mi ukázal, že je třeba přemýšlet nad tím, co je potřeba udělat a úspěchem, když přijde,“ dodal Hamilton.