Sauber: Rozebírejme vozy po vzoru NASCAR

Současná formule 1 je přehnaně technická, ani lidé uvnitř ji nerozumí, říká Kaltenbornová.

Štítky: Monisha Kaltenbornová Technika Zveřejněno 18. 06 2017 — Pavel Fabry

Formule 1 je v současné době příliš technická a je složité ji pochopit, nechala se slyšet šéfka týmu Sauber Monisha Kaltenbornová. Přechod k přeplňovaným motorům spjatým s elektromotory v hybridní pohonné jednotce sice umožnil výrazný vývoj nových technologií, F1 je však nyní prý tak složitá, že jí nerozumějí ani lidé uvnitř ní.

„V některých ohledech jsme až příliš techničtí, dokonce ani lidé uvnitř sportu tomu nerozumí naplno,“ říká Kaltenbornová. „Máme tohle skutečně zapotřebí? Ne. Nejsme tady v technickém světě. Technická výjimečnost je součástí formule 1, ale musí být vyvážená také s dalšími zájmy.“

Nicméně, průzkum veřejného mínění ukázal, že fanoušci si přejí, aby formule 1 udávala směr na poli technologie. Od předchozího průzkumu v roce 2015 došlo k nárůstu o 19,1% v počtu fanoušků, kteří důležitost technologií ve formuli 1 vyzdvihli. Na otázku, co je potřeba, aby se naplno využila atraktivita formule 1, téměř 80% fanoušků odpovědělo, že je klíčové, aby F1 byla průkopníkem nových technologií.

Kaltenbornová vyjádřila podporu konceptu po vzoru amerických závodů NASCAR, kde probíhají otevřené rozbory vozů. Během víkendu NASCAR musí auta před kvalifikací a závodem projít technickými přejímkami, během kterých jsou ale veřejně vystaveny očím konkurence a fanoušků.

Po závodě jsou pak vybrané vozy včetně toho vítězného přemístěny do vývojového zázemí NASCAR k další přejímce, která je vysílaná přes internet, takže ji fanoušci mohou živě sledovat. Sportovní šéf formule 1 Ross Brawn se nechal slyšet, že podobný nápad by mohl být zaveden také ve F1. Domnívá se totiž, že určitá míra odtajnění různých technických detailů může vést ke zdravému vyrovnání sil ve startovním poli.

Kalterbornová říká: „Takový druh otevřenosti je dobrý, protože nabízíte vhled do toho sportu, dáváte lidem možnost být s ním spojeni. Jinak se na to můžete dívat pouze z dálky, buď v televizi, nebo zpoza plotu. Tohle je něco, co by se mělo změnit. Je vidět, jak jsou ostatní sporty úspěšné díky otevřenosti. Musíte se trochu otevřít.“

Diskuse k článku

Napsat komentář