Ross Brawn se do F1 nevrátí. Vydá ale knihu odhalující její tajemství

Bývalý technický šéf Ferrari z jeho nejúspěšnější éry s Michaelem Schumacherem za volantem a jeden z nejvíce uznávaných odborníků ve formuli 1 vydá knihu. Ta se bude zabývat odhalením tajemství strategických úspěchů v královně motorsportu.

2 Štítky: Kniha Ross Brawn Zveřejněno 25. 08 2016 — Lukáš Štěrovský

Název publikace, která vyjde v listopadu, bude v originále znít takto: Total Competition: Lesson in Strategy from Formula One (volně lze přeložit jako Totální soutěžení: Lekce ze strategie formule 1). Formát knihy bude přitom velmi chytlavý. Půjde totiž o rádoby konverzaci mezi Rossem Brawnem a bývalým generálním manažerem Williamsu Adamem Parrem.

Obě kapacity přitom představí svůj pohled na přístup ke strategii v jednotlivých érách formule 1 – mimochodem si Brawn s Parrem prý všimli velké podobnosti s vojenskými strategiemi. Oba se rovněž zabývali tím, jak poznatky z F1 uplatnit na jiné oblasti managmentu. Text by tak mohl zaujmout i nefanoušky královny motorsportu.

S nápadem přišel Adam Parr, který se po konci u Williamsu věnoval studiu na vysoké škole v Londýně. Parr už publikoval knihu The Art of War: Five Years in Formula One (Umění války: pět let ve formuli 1).

„Rosse jsem k napsání knihy trochu přinutil. Byl jsem překvapen, jakým způsobem pracoval v F1, když jsem v ní působil i já. Když jsem začal v roce 2006 u Williamsu, byl na odpočinku. Časem se objevil u Hondy a hodně jsem se toho o něm naučil. Pak jsem s úžasem sledoval jeho metodickou práci skrze roky 2008 a 2009, která by u většiny týmů skončila katastrofou. On ji ale přetavil do nevídaného úspěchu,“ vykládá Parr.

„Všiml jsem si, že způsob Rossovy práce byl instinktivně strategický. Zůstali jsme v kontaktu poté, co jsem opustil formuli 1. Když jsem dokončil svůj doktorát, pomyslel jsem si, že bude zábava napsat s ním knížku o tom, jak pracuje. Taky proto, abych otestoval jeho metodiku v F1 oproti teoriím a trénování strategií, které jsem studoval.“

A co na celý projekt říká Ross Brawn? „Adam mi řekl, že často myslel na to, že výuka a filozofie vojenských strategií jsou podobné tomu, co jsem zažil v F1. Musím říct, že poměrně hodně z nich jsem použil, avšak nikoliv vědomě. Nečetl jsem o vojenské strategii, takže jsem nevěděl nic o válčení a všech těch věcech.

Budování armády a zajištění jejího úspěchu ve válce je mnohostranná rovnice, která obsahuje politiku, finance, morálku, stejně jako více zřejmé aspekty technické způsobilosti. A ve formuli 1 vlastně platí to samé.

Pointa je, že k úspěchu v F1 potřebujete strategický přístup – a právě o něm jsme se bavili. Doufáme v to, že diskuze nezaujme pouze fanoušky z kruhů formule 1, ale i další lidi, kteří musejí řešit komplexní manažerské otázky jako omezení zdrojů či jak přežívat v konkurenčním prostředí.“

Čtěte dále: Technický mág Brawn o návratu: Nikdy neříkej nikdy, ale o plný úvazek už asi nestojím

Stane se Ross Brawn na spisovatelském poli stejně úspěšným, jako byl v době aktivního působení v F1?

Stane se Ross Brawn na spisovatelském poli stejně úspěšným, jako byl v době aktivního působení v F1?

Diskuse k článku

Napsat komentář