Rosberg se stal znovu lídrem šampionátu! V Singapuru odolal závěrečné stíhací jízdě Ricciarda

Velká cena Singapuru nabídla v závěru obrovské drama, kdy Daniel Ricciardo na čerstvějších a měkčích pneumatikách stíhal lídra závodu Nika Rosberga. Ten ale odolal a po výhře se znovu stal lídrem šampionátu. Průběh dvouhodinového závodu také nepatrně poznamenal brzký safety car po kolizi Carlose Sainze a Nika Hülkenberga. První trojice po startu udržela svoje pozice, Rosberg…

3 Štítky: výsledky Zveřejněno 18. 09 2016 — Šimon Trantina

Velká cena Singapuru nabídla v závěru obrovské drama, kdy Daniel Ricciardo na čerstvějších a měkčích pneumatikách stíhal lídra závodu Nika Rosberga. Ten ale odolal a po výhře se znovu stal lídrem šampionátu. Průběh dvouhodinového závodu také nepatrně poznamenal brzký safety car po kolizi Carlose Sainze a Nika Hülkenberga.

První trojice po startu udržela svoje pozice, Rosberg odstartoval bez problému a Ricciardo se ubránil útočícímu Hamiltonovi. Nahoru poskočil Kimi Räikkönen a hlavně Fernando Alonso, oba těžili ze špatného startu Maxe Verstappena. Nico Hülkenberg kolidoval s Carlosem Sainzem téměř okamžitě po opuštění startovních míst.

Sainz se vyhýbal pomalému Verstappenovi, nevěděl však, že podobný manévr dělá i Hülkenberg, což vyústilo v srážku. Sainz si z této nehody odnesl jen nepatrné poškození, kvůli čemuž na něj bylo později máváno černo-oranžovou vlajkou, která jezdci říká, že musí kvůli poškození do tří kol zajet do boxů. Incident byl i prošetřován sportovními komisaři, žádný trest však nebyl udělen. Hülkenberg a jeho force india dopadl podstatně hůře než druhý aktér bouračky, jeho monopost narazil do zdi a přišel o kolo, na trať byl okamžitě vyslán safety car.

Po restartu začal Rosberg okamžitě ujíždět, mezera mezi ním a Ricciardem se nadále pohybovala mezi 11 až 7 sekundami. Piloty Mercedesu však již před prvními pitstopy začaly sužovat problémy s velkým přehříváním brzd, což vyústilo v několik nervózních zpráv z boxové zídky k jezdcům. Než se situace téměř stabilizovala, Kimi Räikkönen se dokázal díky Hamiltonovu probrzdění v před Brita dostat.

Druhé zastávky v boxech proběhly pro první čtveřici poklidně, všichni nasadili v rozmezí dvou kol žlutě označené měkké pneumatiky a předpokládalo se, že na těchto sadách dojedou až do konce, pak se však závod začal intenzivně dramatizovat. Hamilton, který stíhal Räikkönena, dostal v děvetatřicátém kole informaci o tom, že se tým rozhodl aplikovat plán B. V kole číslo 45 dosavadní lídr šampionátu zajel do boxů pro super-měkké pneumatiky, na což zareagoval Räikkönen výměnou na ultra-měkké gumy o kolo později, Hamilton se tak díky undercutu před něj dostal na výjezdu z boxů.

Ricciardo nasadil super-měkkou sadu další kolo, čímž dostal vedoucího Rosberga pod obrovský tlak. Vypadalo to, že Němec také vymění pneumatiky, avšak nestalo se tak. Dokonce i mechanici byli dvanáct kol před koncem připraveni na výměnu, Rosberg však pokračoval dál, zřejmě kvůli rychlé změně  instrukcí od svého závodního inženýra.

Daniel Ricciardo na red bullu pak Rosbergův náskok ukrajoval přibližně o dvě a půl sekundy na kolo a vypadalo to, že ho dojede několik okruhů před koncem. Australanovo tempo však zpomalovalo, naopak Nico Rosberg jel bezchybně a udržoval rychlost, což mu v úplném závěru dost pomohlo. Ricciardo lídra závodu dojel v průběhu posledního kola, systém DRS však už neměl k dispozici a tak cílovou čáru proťal s půlsekundovou ztrátou na Rosberga, a garáž Mercedesu a vítěz sám mohli začít slavit.

Hamilton bez problémů udržel Räikkönena za sebou a dojel na stupních vítězů. O vedení v šampionátu však přišel, na svého týmového kolegu ztratil deset bodů a v mistrovství světa je tak 8 bodů za ním.

Skvělý výkon zaznamenal Sebastian Vettel, který po startu z posledního místa dokázal předjet 17 aut a dojel na velmi solidním pátém místě za parťákem Räikönenem. Verstappen částečně napravil špatný start a po předjetí Daniila Kvjata a Fernanda Alonsa obsadil šestou příčku. Kvjat dojel devátý, což je pro něj jak bodová, tak psychická vzpruha po sérii neúspěchů. Šťastný bude ze Singapuru odlétat také Kevin Magnussen, který desátým místem získal pro Renault drahocenný bod.

Výsledky GP Singapuru:
zavod1

zavod2

zavod3

zavod4

zavod5cso3sg8xyaanr0g cso-rmbwgaahay6 csovdzowgaarcxc

Podrobný průběh závodu je k dispozici níže (pro kompletní záznam je nutné kliknout na tlačítko „Všechno“).

Čtěte dále: Do formule 1 přichází technologie nové generace – virtuální realita

Diskuse k článku

3 komentáře: “Rosberg se stal znovu lídrem šampionátu! V Singapuru odolal závěrečné stíhací jízdě Ricciarda”

  1. INF_11 napsal:

    VlastimilMarek  Znamená že nejede na plnej knedlík, tzn. pustí nohu z plynu (a šetří palivo – povětšinou na konci rovinky), tak jako varování pro ty za ním aby s tím počítali (že nejede na plno a může tak vzniknout rozdíl v rychlostech). Snad se nepletu 🙂

  2. Lukáš Štěrovský napsal:

    Je to vysvětleno např. v tomto videu: http://gpf1.cz/exkluzivni-video-analyza-havarie-rosberg-hamilton/

  3. VlastimilMarek napsal:

    Je mozne blize vysvetlit to blikani cerveneho svetla zadni casti vozu?

Napsat komentář