Riskoval Verstappen zbytečně? – Názory

Kvalifikace na Velkou cenu Saúdské Arábie byla dalším dílem dramatu nazvaného sezona 2021. Max Verstappen měl rozjeté kolo, které by mu s přehledem stačilo na pole position. V poslední zatáčce ale kolidoval se zdí. Výsledek? Třetí místo za vítězným Hamiltonem a Bottasem, riziko poškození převodovky (minus pět míst na startu)… Co na „kiks“ pilota Red Bullu říkají přední motorističtí experti a novináři?

Štítky: GP Saúdské Arábie Max Verstappen Zveřejněno 4. 12 2021 — Lukáš Štěrovský

Edd Straw: Chyba, která může rozhodnout o titulu

„Jedná se o pochopitelnou chybu, byl na absolutním limitu. Ale současně je to chyba, která se může ukázat jako nesmírně významná v boji o titul.“

Andrew Benson: Tohle mohlo být kolo roku!

Mohlo to být jedno z kol roku. Než přišla poslední zatáčka…

Gary Anderson: Verstappen měl zvolnit

„Jediná věc, kterou jako jezdec musíte poznat, je, když už nemusíte jet na plno. Při nájezdu do poslední zatáčky Verstappen měl vědět, že je výrazně rychlejší než v předchozím kole.

Před poslední zatáčkou měl pochopit, že čas, který může získat, je zanedbatelný, ale naopak čas, který mohl ztratit, jej mohl připravit o vše – a to se také stalo.

Pokud je jeho převodovka v pořádku, což se stále neví, a odstartuje jako třetí, pak je to ještě celkem přijatelné. Jestliže bude potřebovat novou převodovku a ztratí pět míst na roštu, bude muset v neděli stát štěstí na jeho straně, aby z Džiddy odjel s bodovým náskokem.

Karun Chandhok: Red Bull se dotáhl

Mohla by Maxova chyba rozhodnout o titulu? Oproti dvěma posledním závodům se zdá, že přední týmy jsou vyrovnané…

Josh Suttill: Max teď musí riskovat

Verstappen věděl, že k zastavení Hamiltona a Mercedesu musí poskládat dokonalé kolo. Měl bodovou výhodu, ale byl outsiderem. Do kvalifikace dal vše. Od dokonalého výsledku ho dělila jediná zatáčka, po které by získal do startu závodu poziční výhodu a mohl by ubrat na agresivitě na dráze, kde se jen těžko předjíždí. To se ale nestalo. Místo toho teď bude muset Max ještě více riskovat, stejně jako příští neděli v Abú Dhabi.

Valentin Khorounzhiy: Ve hře je i vítězství

Zmenšila se pravděpodobnost Verstappenova vítězství v letošním šampionátu F1 v okamžiku, kdy jeho RB16B narazil do zdi? Ano. Ale je jeho šance na výhru v závodě menší, než byla před víkendem? Tím si nejsem tak jistý.

Džidda je zvláštní trať, ale Red Bull na ní neměl být tak silný. Velká část se jede na plný plyn a Hamilton má čerstvý motor z Brazílie. Pokud Verstappen odstartuje jako třetí, může klidně nedělní závod vyhrát. I když Verstappen odstartuje osmý, má šanci na stupně vítězů, což by znamenalo rozhodnutí boje o titul až v Abú Dhabi, kde to Red Bull umí.

Může Verstappen o titul v neděli přijít? Samozřejmě, a to na milion způsobů. Ale podle mě to před týdnem vypadalo pro Red Bull z hlediska rychlost dost černě, takže po kvalifikaci v Džiddě na tom rozhodně není hůře než v Kataru.

Reakce Alonsa a Ricciarda na Verstappenovu minelu živě