Seznam náhradníků

Zatímco běžní jezdci závodních týmů formule 1 jsou známá jména, v zákulisí hrají důležitou roli testovací a rezervní jezdci. Ale kdo to vlastně jsou?

Štítky: Alfa Romeo AlphaTauri Alpine Aston Martin Ferrari Haas McLaren Mercedes Red Bull Williams Zveřejněno 1. 03 2023 — Jiří Košta

Další jezdci v týmech formule 1 nemají všichni stejnou pracovní pozici. Termíny „třetí jezdec“ a „rezervní jezdec“ se běžně používají, i když některé týmy tuto roli kombinují.

Třetí pilot je lépe popsán jako testovací pilot. Týmy je spojí, aby pomohly běžným jezdcům a inženýrům vylepšit vůz. Tu a tam se může třetí jezdec ujmout testovacího dne nebo pátečního tréninku, aby získal lepší pocit z vozu. Ukázky nebo jiné PR aktivity často padají i na třetího řidiče.

Rezervní jezdec je naopak během víkendů velkých cen v pohotovosti, aby jej doplnil pro případ, že by některý z běžných jezdců z nějakého důvodu nemohl řídit. Jsou tedy přítomni na většině velkých cen a sledují dění v boxu. Mimo závodní víkend je v simulátoru pravidelně v práci i rezervní jezdec.

Red Bull Racing

Rezervní jezdci: Liam Lawson, Dennis Hauger, Zane Maloney
Třetí jezdec: Daniel Ricciardo
Pilot na simulátoru: Rudy van Buren

Red Bull nešetřil na asistentech Maxe Verstappena a Sergia Péreze. Mladí talenti Liam Lawson, Zane Maloney a Dennis Hauger jsou všichni na výplatní listině jako oficiální rezervní jezdci jak pro primární tým, tak pro AlphaTauri. Tato trojice se bude střídat během víkendů velkých cen, což jim poskytne cenný pohled na to, jak věci fungují, s pohledem do budoucnosti.

V listopadu Red Bull oznámil návrat Daniela Ricciarda do týmu jako třetího jezdce. Australan si po svém problematickém působení v McLarenu chtěl odpočinout od záři reflektorů a mohl se připojit ke svému starému zaměstnavateli. Závodník s dobrou náladou bude zodpovědný za četné PR aktivity, ale také vstoupí do simulátoru, aby podpořil běžné piloty.

A nakonec, Rudy van Buren je testovacím a vývojovým jezdcem simulátoru Red Bull F1. Holanďan hraje důležitou roli v zákulisí a tráví mnoho hodin v týmovém simulátoru. Vzhledem k omezeným možnostem testování v F1 je role Van Burena velmi cenná. Podílí se hlavně na vývoji vozu a „podporě trati“: zkouší nastavení a potenciální aktualizace pro běžné jezdce během víkendů GP a podle toho předkládá návrhy.

Aston Martin

Testovací a rezervní jezdec: Stoffel Vandoorne
Rezervní jezdec: Felipe Drugovich

Aston Martin se rozhodl pro silnou interní rezervní sestavu v roce 2023. V posledních letech byl tým schopen v případě nouze povolat rezervy motorového partnera Mercedes. V listopadu 2022 byl Stoffel Vandoorne potvrzen jako testovací a rezervní jezdec. Belgičan pochází z Mercedesu, kde tuto roli plnil řadu let. V ambiciózním týmu se sídlem v Silverstone bude mít Vandoorne důležitou roli v simulátoru a vývojovém programu.

Tým také vytvořil svůj vlastní program rozvoje jezdců pro rok 2023. Prvním rekrutem byl mistr Formule 2 Felipe Drugovich. Brazilec začne pracovat jako rezervní jezdec týmu F1 a v roce 2023 se zúčastní řady velkých cen, aby získal zkušenosti. Kromě toho má v plánu rozsáhlý testovací program v Aston Martin z předchozího roku.

Drugovich nahradil zraněného Lance Strolla v předsezonním testování v roce 2023 a vypadá to, že ho nahradí v úvodní Grand Prix Bahrajnu.

Alfa Romeo

Rezervní jezdec: Theo Pourchaire

Top francouzský talent Theo Pourchaire je již součástí Sauber Academy, talentového programu švýcarského týmu F1, od roku 2019. V říjnu bylo oznámeno, že se stane oficiálním rezervním jezdcem týmu. To posílí vazby mladíka na formuli 1, zatímco bude opět závodit ve formuli 2 s týmem ART GP.

Ferrari

Rezervní jezdec: Antonio Giovinazzi
Testovací jezdec: Robert Shwartzman

Po třech sezonách v Alfě Romeo byl Antonio Giovinazzi odstaven švýcarským týmem na konci roku 2021. Ital se vrátil k Ferrari jako rezervní jezdec. Tuto roli splnil také pro partnerské týmy Ferrari Alfa Romeo a Haas v roce 2022. Za druhý jmenovaný se objevil ve volných trénincích GP Itálie a Ameriky.

Robert Shwartzman je již několik let součástí Ferrari Driver Academy. Mladý Rus, který jezdí pod vlajkou Izraele, již absolvoval několik tréninků F1 pro Ferrari a Haas. Provedl také několik testovacích dnů na starém modelu.

McLaren

Rezervní jezdec: Alex Palou a Mick Schumacher (celá sezóna), Felipe Drugovich, Stoffel Vandoorne (prvních 15 závodů roku 2023)
Testovací a vývojový jezdec: Will Stevens
Testovací a vývojový jezdec: Oliver Turvey

McLaren zaměstná své vlastní rezervní jezdce znovu v roce 2023. V posledních letech se tým spoléhal na motorového partnera Mercedes pro případnou nouzovou náhradu. V příští sezóně je Alex Palou oficiálním rezervním jezdcem. Je také aktivní v IndyCar.

Rezervní jezdec Mercedesu Mick Schumacher bude také k dispozici jako náhradník poté, co bylo dosaženo dohody s německým týmem.

Tým z Wokingu také dosáhl dohody s Aston Martinem, že bude mít v případě potřeby přístup ke svým dvěma záložním jezdcům Felipe Drugovichovi a Stoffelu Vandoorneovi během prvních 15 závodů sezony.

V zákulisí britský tým zaměstnává několik dalších zkušených jezdců: Willa Stevense a Olivera Turveyho. Duo tráví spoustu času v týmovém simulátoru, kde úzce spolupracuje s inženýry a běžnými jezdci. Během velkých cen testují ve Wokingu v reálném čase nejrůznější změny a vylepšení. To pomáhá jezdcům na trati najít nejlepší nastavení a strategii.

Mercedes

Rezervní jezdec: Mick Schumacher

Tým Mercedes F1 se v roce 2022 opřel o Nycka de Vriese a Stoffela Vandoorna jako testovací a rezervní jezdce. Dvojice bude v roce 2023 pracovat jinde. De Vries se po silném vystoupení na GP Itálie stane jezdcem na plný úvazek v AlphaTauri. Vandoorne se stane trvalou rezervou Aston Martin. Mick Schumacher byl jmenován nástupcem po jeho odchodu z Haasu.

Alpine 
Rezervní jezdec: Jack Doohan

V zákulisí byl špičkový talent Oscar Piastri v posledních letech připravován Alpine pro budoucnost jako řadového jezdce. Australan si však budoucností nebyl jistý a rozhodl se podepsat smlouvu s McLarenem.

Jack Doohan byl jmenován rezervním jezdcem týmu pro rok 2023, což je role, kterou spojí s formulí 2 i letos. Závodit bude pro tým Virtuosi Racing.

AlphaTauri

Vzhledem k úzkým vazbám na Red Bull nemá AlphaTauri vlastního rezervního jezdce. Malý tým z Faenzy může místo toho využít akvárium velkého bratra. Nadějní mladíci z tréninkového programu Red Bullu mají také příležitost získat najeté kilometry v AlphaTauri. Franz Tost se nechal slyšet, že páteční tréninky letos absolvují Liam Lawson a Isack Hadjar.

Williams

Legendární tým sídlící v Grove měl v roce 2022 za testovacího jezdce Logana Sargeanta. Mladý Američan však pro rok 2023 postoupí na druhé místo v závodě po boku Alexandra Albona. Williams nezaměstnává vlastního rezervního jezdce. V posledních letech se jim v případě potřeby podařilo využít rezervy motorového partnera Mercedes. Zda tomu tak bude i v roce 2023, zatím není známo.

Haas

Rezervní jezdec: Pietro Fittipaldi

Pietro Fittipaldi zastával v Haasu poslední tři sezony roli rezervního jezdce. Při Velké ceně Brazílie šéf týmu Gunther Steiner prozradil, že bude v této roli pokračovat i letos.

Nio ES8 odhaleno jako přímý soupeř Volvu EX90