Revoluce! Vývoj motorů bude v roce 2017 bez omezení

Systém omezených žetonů určených na vývoj pohonných jednotek bude minulostí. Týmy mohou od příští sezony vyvíjet motory zcela podle libosti. Tato skutečnost znamená, že čtyři dosavadní výrobci motorů nebudou vystaveni žádným limitům v oblasti vývoje, až na to, že budou moci nasadit vylepšení pouze v případě, že jezdec nasadí současně nový motor. Omezení v počtu kusů na sezonu…

2 Štítky: F1 2017 Pohonné jednotky Pravidla Zveřejněno 3. 02 2016 — Lukáš Štěrovský

Systém omezených žetonů určených na vývoj pohonných jednotek bude minulostí. Týmy mohou od příští sezony vyvíjet motory zcela podle libosti.

Tato skutečnost znamená, že čtyři dosavadní výrobci motorů nebudou vystaveni žádným limitům v oblasti vývoje, až na to, že budou moci nasadit vylepšení pouze v případě, že jezdec nasadí současně nový motor. Omezení v počtu kusů na sezonu zůstávají zatím v platnosti.

Tato změna byla požadována výrobci motorů výměnou za to, že své agregáty budou nabízet za levnější cenu v roce 2017. Náklady na vylepšení agregátů se přitom nebudou moci promítnout do ceny, kterou za pohonnou jednotku bude platit zákaznická stáj.

Letos mají výrobci k dispozici 32 žetonů, v roce 2017 bylo v plánu snížit jejich počet na 25. Rok 2018 měl znamenat 20 žetonů a sezona 2019 jen 15 žetonů. A tak dále podle stejného vzorce. To vše teď padá, jak potvrdil sportovní šéf Renaultu Cyril Abiteboul.

„F1, kde je rozvržení sil dáno jen motorem, není dobrá pro nikoho. Ani pro Mercedes, stejně jako pro Renault, Hondu a Ferrari. Všichni máme zájem na změně. Rozhodli jsme se, také kvůli veřejnosti, aby nevznikaly zmatky ohledně systému penalizací a žetonů, zrušit žetony určené na vývoj.

Současně jsme také zrušili stanovení o tom, že letos nebudeme moci vyvíjet či měnit od určitého momentu některé části motoru – třeba rozměry klikové skříně. To už neplatí,“ dodal Abiteboul.

Diskuse k článku

2 komentáře: “Revoluce! Vývoj motorů bude v roce 2017 bez omezení”

  1. INF_11 napsal:

    Aneb krize je pryč, jdeme utrácet.

  2. Rendy Rendy napsal:

    Tak se aspoň něco užitečného dohodlo, jen doufám, že to zase nevyšumí, jako ostatní návrhy a jejich slavné „dohody“… 😉

Napsat komentář