Restart sezony 2020: Co můžeme čekat od Mercedesu

Poslední díl této série se budeme věnovat úřadujícím šampionům z Mercedesu. Dokáže tento tým potvrdil svou dlouholetou dominanci, nebo dokáže některý z konkurentů Mercedes sesadit z trůnu královny motorsportu.

Štítky: 2020 Mercedes Zveřejněno 3. 07 2020 — Lukáš Podstata

Mercedes znovu potvrdil svou neuvěřitelnou dominanci, kterou nastolil od zavedení turbo éry. Tým sbírá tituly jak na běžícím páse a pořád to vypadá, že nikdo nedokáže tento dobře namazaný stroj zastavit. Na druhou stranu ochod a možná budoucí odchody klíčových zaměstnanců jsou předzvěstí poklesu formy po letošní sezoně.

Jak si vedl Mercedes v Barceloně

Minulý rok byl možná jedinou výjimkou, kdy si někteří fanoušci mysleli, že Mercedes bude hrát druhé housle. Jak ovšem započala sezona 2019 závodem v Austrálii, Mercedes okamžitě znovu potvrdil svou dominanci a soupeře doslova válcoval. Letos to byl ale znovu Mercedes, který dominoval zimním testům, a to především v prvním týdnu, kdy jejich spolehlivost a rychlost byla na neuvěřitelné úrovni.

Ano, Lewis Hamilton sice musel svůj monopost během testů odstavit pro poruchu motoru, ale i tak Mercedes absolvoval ze všech týmů nejvíce kilometrů. Tým navíc dokázal na sebe strhnout pozornost kvůli novému systému Dual Axis (DAS), kde řidiči pohybovali volantem směrem od sebe nebo k sobě, aby nastavili úhel předních kol na rovinkách.

Škoda podporuje vznikající národní program Mobility Innovation Hub

Co se událo od přerušení sezony

Mercedes se stejně jako konkurence stal součástí Project Pitlane a pomáhal vyrábět plicní ventilátory pro nemocnice ve Velké Británii. Jakmile došlo k znovuotevření továren a byl stanoven oficiální termín prvního závodu, tak Mercedes byl první, kdo oznámil, že bude ještě před startem sezony testovat. Lewis Hamilton a Valtteri Bottas se tak mohli dostat znovu do jezdeckého rytmu v monopostu W09 na Silverstonu.

Méně potěšující zprávou pro Mercedes bylo oznámení Andy Cowella, generálního ředitele Mercedes High Performace Powertrains, že opustí společnost a celý tým na konci příštího ledna. Cowell však již nyní předává svou funkci svým nástupcům, kterých má být dohromady pět. Je tedy až neskutečné, jak velkým technikem Cowell je.

Ztráta génia na motory Andyho Cowella bude pro Mercedes citelnou

Druhá rána pro Mercedes může přijít ještě během letošní sezony. Aktuální šéf týmu Toto Wolff totiž řeší svoji budoucnost, protože na konci sezony mu vyprší smlouvy. Hodně se spekuluje, že by mohl tým opustit a zamířit k týmu Aston Martin.

Poslední změna přišla tento týden, kdy Mercedes oznámil změnu svého lakovaní. Z monopostu zmizí klasická stříbrná barva a nahradí ji černá barva. Tuto změnu tým popisuje jako závazek v boji proti rasismu a všem formám diskriminace.

Jak trávil delší pauzu Lewis Hamilton a Valtteri Bottas

Hamilton první část volna trávil především tréninkem a kvalitní přípravou na restart sezony. Brit se ale účastnil několika akcí Black Lives Matter a snaží se nabádat širokou veřejnost k řešení nespravedlnosti vůči jiným rasám. Hamilton byl v této oblasti opravdu aktivní a založil komisi s cílem identifkovat, jak lze motoristický sport více přiblížit pro mladé černé lidi, a to nejenom v oblasti pilotování, ale také ve vědě, technologii, inženýrství a matematice.

Bottas se stejně jako jeho týmový kolega velmi důsledně připravoval. Vzhledem k tomu, že jeho přítelkyně Tifanny Cromwellová je profesionální cyklistkou, tak i Bottas většinu svého tréninku směřoval především na jízdní kolo. Bottas se dále zúčastnil posledních závodů Virtual Grand Prix a nevedl si v nich vůbec špatně.

Očekávání v Rakousku

Mercedes jistě přijede k prvnímu závodu sezony 2020 velmi dobře připraven. Určitě také vyřešil problémy z loňské sezony, kde stříbrné monoposty trápilo velké přehřívání. Technický ředitel James Allison říká, že většina z plánovaných vylepšení bude nasazena právě v Rakousku, a proto je předpoklad, že Mercedes bude chtít obsadit příčky nejvyšší.

Cíl pro sezonu 2020

Rozhodně je to titul. Mercedes měl nejlepší monopost v předsezónních testech, a tak je celkem logické, že i cíle pro sezonu jsou jasné. Red Bull však vypadá, že udělal také velký krok kupředu a bude se snažit Mercedes z trůnu sesadit, ale pokud nebude tento tým dělal příliš chyb a oba piloty budou podávat stabilní výkony jako v předcházejících sezonách, tak to vypadá opět na dominantní jízdu Mercedesu.

Mercedes mění ikonickou stříbrnou za černou, důvodem je boj proti rasismu