Restart přinesl titul Red Bullu, ale i on přiznává nutnost změn

Poradce Red Bullu pro motorsport Helmut Marko říká, že formule 1 potřebuje jednodušší pravidla a přehodnotit způsob, jakým se jezdí závody po sporu o restartování závodu v Abu Dhabi.

Štítky: Christian Horner FIA Helmut Marko Red Bull Zveřejněno 14. 12 2021 — Jiří Košta

Přestože tým z Milton Keynes slavil v neděli Maxe Verstappena jako svého mistra, zároveň stáj vyjádřila určité znepokojení nad tím, jak byly události v sezoně 2021 řešeny.

FIA se během posledních 48 hodin ocitla v palebné linii kvůli způsobu, jakým ředitel závodu F1 Michael Masi vyřešil poslední restart závodu.

Zejména rozhodnutí povolit pouze několika vybraným jezdcům se vrátit zpátky, vyvolalo velkou vlnu kritiky.

Tým Mercedes v neděli večer protestoval proti akcím FIA. A přestože komisaři jejich protest odmítli, německá automobilka v současné době zvažuje, zda věc podá k odvolacímu soudu či nikoliv.

Kontroverze kolem restartu zanechala nad Verstappenovým úspěchem mrak a Red Bull také navrhl, že sport musí jednat podle všeho, co se v této sezoně stalo.

„Celý systém je třeba přehodnotit. Musí být důslednost. Rozhodnutí nelze vykládat jednou tak a podruhé onak. Pravidla se musí zjednodušit. Předpokladem musí být: pojďme závodit!,” říká Marko.

Rakušan věří, že vzhledem k tomu, že FIA ​​jmenuje nového prezidenta po pátečních volbách, má nástupce Jeana Todta příležitost rychle pokročit a zajistit, aby se F1 v budoucnu dařilo lépe.

Na otázku, zda je potřeba personální obměna, Marko odpověděl: „To samo o sobě není naším úkolem, ale po tolika chybách a pochybných rozhodnutích je určitě potřeba jednat.

Přichází nový prezident, takže bude potřeba začít nejdříve tady. A komisaři by rozhodně měli být vyslýcháni.“

Na otázku, zda je obzvláště nešťastný z toho, jak Masi zvládl závod v Abú Dhabí, Marko odpověděl: „Pravidla musí být taková, aby bylo možné učinit rychlé rozhodnutí, a odpovědní je musí učinit během několika sekund. A tato rozhodnutí se nemohou takto měnit.“

Šéf Red Bullu Christian Horner se také vyjádřil k tomu, zda-li je potřeba udělat změny pro příští sezonu.

„Myslím, že vždy existují lekce, které dostanete jako tým a v životě obecně.

Cítili jsme, že rozhodnutí na začátku závodu (když Hamilton zkrátil zatáčku) šla proti nám. Pochopitelně jsme cítili, že rozhodnutí na konci závodu (Safety Car) bylo správné. Byla to taková sezona,” říká Horner.

Zatímco existují otázky ohledně akcí FIA v neděli večer, Marko také vyjádřil svůj smutek nad tím, že Mercedes hned podal protest.

„Bylo to nedůstojné finále mistrovství světa, že bylo rozhodnutí tímto způsobem odloženo. Nicméně dělat takové protesty vypovídá, řekl bych, o nedůstojném poraženém.”

Mercedes má čas do čtvrtečního večera, aby se rozhodl, zda podá odvolání proti rozhodnutí sportovních komisařů.

Samozřejmě se může stát, že by FIA výsledky přehodnotila, a tím pádem dala titul Lewisovi Hamiltonovi.

„Na nás nezáleží. Jsme morální vítěz, ať už to bude tak nebo onak. Ale přehodnotíme naše zapojení do formule 1, pokud to nebude mít odpovídající důsledky pro budoucí šampionáty.”

Mercedes chce pomocí solární energie “jezdit zadarmo”