Pastor Maldonado

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek
Národnost: venezuelská
Startovní číslo:13
Tým:Lotus
Datum narození:9. 3. 1985
První závod:GP Austrálie 2011
Tituly:-
Oficiální stránka:pastormaldonado.com
Sociální sítě:
Statistiky:GPGuide

Někteří piloti mají zvláštní dar. Nebo spíše prokletí? Ať už tomu říkáme jakkoliv, Pastor Maldonado má v sobě něco, co nenudí. Jen málokterý pilot, který měl po většinu kariéry monoposty stačící pouze na střed pole, umí ve fanoušcích vyvolat takové množství emocí. Co naplat, že zdaleka ne vždy se jedná o emoce pozitivní.

Pastor Maldonado je pilot, který si za několik let svého působení ve formuli 1 vysloužil nálepku crashmana, šílence a celkově nevyrovnaného i agresivního pilota. To jistě není vizitka, kterou by si závodník přál. Co je ale možná větší škoda, je to, že veškerá extempore Maldonada zastiňují jeho jednu pozoruhodnou vlastnost – když dokáže zachovat chladnou hlavu, patří k opravdu velice rychlým pilotům.

Řada kontroverzí a bouraček Maldonada provází již od juniorských formulí. V roce 2011 se po vítězství v GP2 (a s přispěním venezuelské ropné společnosti PDVSA) prokousal do formule 1. Jako kolegu Rubense Barrichella ho angažoval tým Williams. Tradiční britský tým však zažíval velmi slabou sezonu. Následující ročník alespoň ve své první polovině vypadal mnohem lépe. Maldonadovi se dokonce po famózním výkonu podařilo zvítězit ve Španělsku. Z různých důvodů však na tento výsledek nedokázal navázat. Spolupráce Maldonada s Williamsem k úlevě obou stran skončila po sezoně 2013. Po štědře sponzorovaném závodníkovi sáhl nedostatkem financí sužovaný Lotus.

Přestup mu ale nevyšel, zatímco Williams šel v roce 2014, Lotus dolů, a tak si Maldonado pohoršil a sotva mohl bojovat o body. Ale situaci bral s nadhledem a u týmu zůstal i v roce 2015.

Maldonado mezi závodníky nevyčnívá jen svým jezdeckým stylem. Sám se považuje za socialistu a byl osobním přítelem zesnulého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Málokoho zřejmě překvapí, že si Maldonado za startovní číslo vybral 13, která se ve formuli 1 naposledy objevila v roce 1976. Maldonado patří mezi ženáče, v prosince 2012 si vzal venezuelskou novinářku Gabrielu Tarkanyi. V roce 2013 se páru narodila holčička Victoria.

Články