Renault se obává aliancí ze strany Mercedesu, Ferrari a Hondy – super týmů

Ve formuli 1 nebudou brzy bojovat jednotlivé týmy, nýbrž aliance. Takzvané 'super týmy'. Takové obavy mají šéfové některých stájí, ale i vedení formule 1.

Štítky: Ferrari Honda Mercedes Renault Zveřejněno 8. 08 2018 — GPF1.cz

Williams zvažuje podstatně užší technickou spolupráci s Mercedesem, který mu dodává pohonné jednotky. Nově by si od něj mohl kupovat převodovky a řešení zavěšení zadních kol. Velmi úzce spolupracují týmy Ferrari a Haas, kterému patří páté místo v Poháru konstruktérů a v posledních závodech je v kvalifikacích obvykle nejlepším týmem za silnou trojicí Ferrari, Mercedes a Red Bull.

Šéfovi Renaultu Cyrilu Abiteboulovi se ale taková sbližování nelíbí, což je jedním z důvodů, proč je Renault jedním z týmů, které nesouhlasí se změnou názvu Force Indie, aniž by ta přišla o prize money.

„Proti Force Indii nic nemáme,“ řekl Cyril Abiteboul. „Ale tohle téma se konečně musí nahlas vyslovit. Snažíme se na to upozorňovat už několik měsíců, ale nikdo nás neposlouchá. A tohle je naše šance, jak na to upozornit.“

Aliance technicky semknutých týmů jdou proti přesvědčení, že každý si má své auto s výjimkou motorů konstruovat a vyrábět sám. Existuje ale celá řada komponent, které si tým může kupovat od jiného týmu. Právě to dělá například Haas. Existuje tak jedna aliance Ferrari – Haas – Sauber. To druhou brzy může být Mercedes – Force India – Williams.

„Je to příležitost, kterou bychom neradi promarnili,“ přiznal technický ředitel Williamsu Paddy Lowe. „S ohledem na změny, které se ve formuli 1 odehrávají, musíme ověřovat všechny možnosti, jak zlepšit rychlost a výkon našich aut.“

Další aliancí na obzoru je Honda – Red Bull – Toro Rosso. Renault je tak osamocen a síla zákaznických týmů od Ferrari, Mercedesu a potenciálně Hondy je právě to, čeho se Cyril Abiteboul obává. Ten má k dispozici McLaren, ale Cyril Abiteboul odmítá, že by McLaren byl B týmem Renaultu.

„McLaren si bude nadále vyrábět své vlastní šasi, určitě se nestane naším B týmem,“ řekl.

Aliancí se ale obává i ředitel závodů Charlie Whiting.

„Formuli 1 brzy mohou dominovat dva nebo tři super týmy,“ řekl.

Diskuse k článku

Napsat komentář