Renault naznačil Palmerův konec. Kdo ho nahradí?

Jolyon Palmer zažívá těžký vstup do své druhé sezony a Renaultu pomalu dochází trpělivost. Zdá se, že pokud se situace nezmění, Palmerova sedačka pro příští rok u francouzského týmu bude s největší pravděpodobností volná.

1 Štítky: Jolyon Palmer Renault Zveřejněno 20. 06 2017 — Lukáš Štěrovský

Šestadvacetiletý Palmer čeká na své první letošní body (naposledy nějaké získal v loňské GP Malajsie), zatímco kolega Hülkenberg už jich má ve své premiérové sezoně s Renaultem na kontě 18.

Britovi na klidu určitě nepřidalo ani nedávné prohlášení jeho šéfa Cyrila Abiteboula, podle kterého ve formuli 1 nemá nikdo své místo jisté. „V zásadě existují dvě možnosti. Je tu Jo a druhý jezdec. Právě teď se soustředíme na Jolyona, který se ale musí zlepšit.

Pokud se tak nestane, nechci rozvíjet debaty o tom, kdo by místo něj přišel, protože to vůbec není na programu dne. Jo má ale vůz, který dokáže jezdit na bodech. Takže musí začít sbírat body. Tečka,“ prohlásil Abiteboul. „F1 není prostředí, kde někdo můžete vykřikovat, že je v bezpečí. Momentálně to vnímám tak, že je to trochu neférové k Nikovi, který toho musí dělat dost. Tým je na něm závislý.“

Co na svoji situaci říká sám Palmer? „Špatné výsledky zvyšují tlak. Jsem si vědom toho, že začátek sezony byl zklamáním. Pracuji tvrdě na tom, abych to otočil, jsem na to připraven. Spekulace o mém konci tu jsou už od mého třetího závodu v F1, takže to není nic nového. Způsob, jak to zastavit, je počínat si dobře na trati. I když se to neukázalo ve výsledcích, v pár závodech se objevilo něco málo pozitivního.“

Britova pozice byla nejistá už v sezoně 2016. Před letošním ročníkem tak proběhla jednání ze strany Renaultu s Estebanem Oconem, který nyní září ve Force Indii, či Carlosem Sainzem, jemuž ale Red Bull neudělil povolení k odchodu.

Mladá krev či návrat veterána?

Kdo by případně mohl Palmera nahradit? Na mysl jako první přichází jméno Sergeje Sirotkina, který se už letos svezl v trénincích na GP Ruska a Španělska. Rus je testovacím jezdcem Renaultu a pracuje na simulátoru.

Jednadvacetiletý pilot za sebou má například start v letošních 24 hodin Le Mans v kategorii LMP2. Vloni skončil třetí v GP2 (dnes F2). Pro Renault by však nemusel být tou správnou volbou, a to kvůli nedostatku zkušeností, které jsou zřejmě problémem i u Palmera.

Lehce překvapivým kandidátem je i Sebastian Buemi, pilot a šampion formule E, který už má zkušenosti i z formule 1. Stejně jako Sirotkin se účastnil i letošního závodu 24 hodin Le Mans. Švýcarského závodníka oceňuje i šéf Red Bullu Christian Horner. „Je rychlý a pracant. Rozumí technice a má zkušenosti. Můžete mu klidně zavolat ve tři ráno, aby přišel na simulátor. Udělá to.“

Jediným problémem může být fakt, že Buemi je vázán smlouvou s Renaultem ve formuli E až do roku 2019.

Po úspěšném testu ve Valencii je také skloňováno jméno Roberta Kubici. Přestože Renault tvrdí, že Polák není v jeho hledáčku pro příští rok, Kubica se opět sveze s monopostem z Valencie, a to na Festivalu rychlosti v Goodwoodu.

„V určitém bodě budeme muset prodiskutovat naše jezdecké složení pro příští rok, to není tajemstvím. Máme dlouholetou smlouvu s Nikem. Letos skončí smlouva Jolyonovi. Pokud bychom mu ji neprodloužili, mohli bychom vzít v úvahu třeba i Roberta. Ale zatím není na našem seznamu,“ dodal Cyril Abiteboul.

Šťastný Kubica: Vůz F1 zvládnu řídit bez omezení

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Renault naznačil Palmerův konec. Kdo ho nahradí?”

  1. FrancoisCEVERT napsal:

    Jelikož Kvyat v STR už nemá žádnou budoucnost, mohli by zkusit angažovat právě jeho.

Napsat komentář